Öğrenci velilerine bir tavsiye!

  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

Rehberlik öğretmeni Güray Sakallıoğlu tarafından verilen seminerde, anne-babalara, çocuklara sınav dönemlerinde nasıl davranmaları gerektiği anlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sakallıoğlu, kafasında başka bir problem olan çocuğun o anda, anne-babasından gelen 'ders çalış' emrini yerine getirmeyeceğini, hatta ders çalışma yönünde bir isteğin oluşmayacağını ifade etti. Bunun yerine çocuğa "Seni seviyorum ve seninle gurur duyuyorum." şeklinde sözler söylemenin çocuk üzerinde daha olumlu bir etki yapacağını vurguladı.

Çocukların sınav dönemlerinde çok stresli olabileceğine değinen Sakallıoğlu, öğrencileri bilinçli öğrenci, bilinçsiz öğrenci ve sorunlu öğrenci olmak üzere 3 gruba ayırdı. Anne-babanın olumlu bi şekilde ilgilenmesiyle çocuk bilinçli oluyor. Anne-baba ilgisiz ve esnek ise çocuk bilinçsiz öğrenci oluyor. Anne-baba baskısı altındaki çocuk ise sorunlu oluyor. Buna karşılık anne-babalara çeşitli tavsiyelerde bulunan Sakallıoğlu, sözlerini "Çocuğumuza değer verelim, iletişim engellerinden kaçınalım, dinlemeyi öğrenelim." diyerek bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious