Öğrenciler, erken mezuniyet hakkına sahip olacak

Öğrenciler, erken mezuniyet hakkına sahip olacak.18725
  • Giriş : 08.05.2008 / 23:18:00
  • Güncelleme : 08.05.2008 / 23:21:08

Ortaöğretim Sınıf Geçme Yönetmeliği’nde, 4 yıllık lise mezuniyetini 3 yıla indirecek bir düzenleme yer alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Buna göre, 9., 10. ve 11. sınıflarda aldığı tüm derslerin not ortalaması 85-100 puan arasında olan öğrenciler, erken mezuniyet hakkına sahip olacak. 8 dönem yerine 6 dönemde liseyi tamamlayacak olan öğrenciler, ÖSS’ye çalışmak için bir yıl ek süre kazanacak.

Yönetmeliğin yenilenmesini öngören taslağı Talim ve Terbiye Kurulu’na gönderen MEB, yeni bir düzenlemeyi de gündeme getirdi.

Öğrencilerin başarısız oldukları tüm derslerden ortalama yükseltme sınavına girmelerini öngören ve sorumlu olarak bir üst sınıfa geçme hakkı olan iki ders barajını beş veya altıya yükselten taslak yönetmeliğe, “başarılı öğrenciler” ile ilgili bir madde eklendi.

Üniversite modeli...

Buna göre, 9., 10. ve 11. sınıflarda aldığı tüm derslerin not ortalaması 85-100 arasında olan öğrenciler dört yıllık lise eğitimini üç yılda bitirebilecek. Bu öğrenciler, sekiz eğitim-öğretim döneminden oluşan lise hayatını altı dönemde tamamlayabilecek. Her yıl ayrı ayrı hesaplanacak yıl sonu başarı notu, tüm derslerden girilen sınavların sonuçlarına göre belirlenecek. Öğrenci 11. sınıftayken 12. sınıfın derslerini alarak, liseyi üç yılda bitirebilecek.

Üniversite öğrencilerine tanınan hakka benzer bir formülü içeren düzenlemeye göre, lise öğrencileri, örneğin Türk Edebiyatı dersinin 12. sınıfta devamı olan bölümünü 11. sınıfta alabilecek. Yıllar içinde başarı grafiğini artırarak tüm derslerden yıl sonu başarı notunun ortalamasını 85’in altına düşürmeyen öğrenciler, 11. sınıfta da 12. sınıfın derslerini alarak kısa dönemde mezuniyet hakkını elde edecek.

Son karar Çelik’in

MEB yetkilileri, mezuniyet süresiyle ilgili henüz kesin bir karar verilmediğini ancak bu sürenin altı dönem olabileceğini, bunun da 3 veya 3.5 yıla denk geldiğini söyledi. Yetkililer, düzenlemeyle ilgili son kararı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in vereceğini belirtti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious