Öğrenciler, iş dünyasının devlerine karşı

Öğrenciler, iş dünyasının devlerine karşı.8498
  • Giriş : 31.10.2008 / 09:05:00

Otuz yıllık geçmişiyle bugün tüm dünyada popüler olmuş bir yönetim simülasyonu olan GMC'ye bu yıl 30 ülkeden 40 bine yakın yarışmacı katılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Stoklar, Euro-Dolar paritesi, piyasa analizi, mali kriz, ar-ge harcamaları, pazarlama stratejisi, gelir-gider dengesi… Şirketinizi yaşadığı krizden kurtarmak, rakiplerinizle aranızı açmak için her aşamada 66 kritik karar vermeniz gerekiyor.

Cadbury,Mercedes-Benz, Bilim İlaç, İş Bankası, Finansbank gibi kurum takımlarının yanında öğrenci ve karma takımların da yer aldığı GMC Türkiye başlıyor. GMC Uluslararası finalinin jürisinde ise bu yıl Portekiz Merkez Bankası Başkanı Vitor Constâncio da yer alıyor.

Otuz yıllık geçmişiyle bugün tüm dünyada popüler olmuş bir yönetim simülasyonu olan GMC'ye bu yıl 30 ülkeden 40 bine yakın yarışmacı katılıyor. GMC Türkiye'nin ilk turu ise, 512 takımın katılımıyla aralık ayında başlıyor.

Türkiye'nin önemli şirketlerinin çalışanlarının yer aldığı takımlar, üniversite öğrencilerinin oluşturduğu takımlar ve karma takımların mücadele edeceği simülasyonda büyük ödül, Bilgi Üniversitesi'nden eMBA programı ve Portekiz'de yapılacak 30 ülkenin birincilerinin yarışacağı finallere katılmak olacak.

GMC Türkiye'de bu yıl, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere farklı üniversitelerden öğrenci takımları, Finansbank, Bilim İlaç, Cadbury gibi iş dünyasının devlerine karşı mücadele edecekler.

Kayıtlar, 25 Kasım 2008'e kadar www.gmc.realta.com.tr sitesinden ya da gmc@realta.com.tr adresine e-posta ile yapılabilecek.

Sanal ortamda gerçek kararlar

Pazarlama, finans, insan kaynakları, üretim planlama konularında kararlar alarak uluslararası bir firmayı yönettiğiniz GMC'de, tıpkı gerçek hayattaki gibi; depodaki stoklarınızdan, euro-dolar paritesine, personel eğitimlerinden, acente komisyon oranlarına, sevkiyatların sigortalanmasından, alınan kredilerin faizlerine; reklâm giderlerinden, ar-ge harcamalarına tam 66 konuda karar almak gerekiyor. Ancak sadece şirket için alınan bu 66 karar da yetmiyor; kararlarınızı alırken piyasanızdaki rakip 7 firmanın hatalarını kollamanız, onların kararlarını, ataklarını, ürün fiyatlarını tahmin etmeniz, gerektiğinde ekstra bilgi için pazar araştırması yaptırmanız ve bunların da ötesinde sağlam bir stratejinizin olması gerekiyor.

GMC, uluslararası piyasalarda yöneticilik becerilerinin değerlendirildiği bir simülasyonu içeriyor. Hedefiniz, aldığınız kararlarla şirketin verimliliğini, karlılığını ve hisse değerini arttırmak.

Takımlar, simüle edilmiş iş ortamında, gerçek dünyada kullandıkları iş bilgi ve becerilerini hayata geçiriyorlar. Gerçek hayatta karşılaşılan birçok sorun yarışmada da ekiplerin karşısına çıkıyor. Bu da takım üyelerini yaratıcı düşünmeye ve kısa zamanda etkili kararlar almaya itiyor.

Böylece katılımcılar, stratejik düşünme yeteneklerini yöneticiliğin finansal boyutlarını, dinamik pazar ortamında esnek davranma özelliklerini, girişimcilik ruhunu, karar alma ve inisiyatif kullanma yetkinliğini ve ekip ruhunu geliştirme fırsatı buluyorlar.

Yarışma kitapçığı ve simülasyon veri tabanı, www.gmc.realta.com.tr web adresinden sağlanıyor. İnternet tabanlı çalışan simülasyonda her yarışma turu grupların oluşturulmasıyla başlıyor. Beş kişilik takımlar, 8 takımdan oluşan gruplara ayrılıyor. Her grup kendi içinde rekabetçi bir piyasa oluşturuyor ve takımlar bu piyasalarda birbirleriyle rekabete başlıyorlar.

Portekiz M.B. Başkanı Constâncio jüride

İskoçya Strathclyde Üniversitesindeki bir araştırmacı ekip tarafından hazırlanan simülasyon programı olan GMC, bugün tüm dünyada popüler olmuş bir yönetim yarışması. Bilgisayarların oda büyüklüğünde olduğu 40 yıl önce programlanmaya başlanan GMC, 30 yıldır uluslararası bir organizasyon olarak yaklaşık 400 bin katılımcı tarafından kullanıldı. 30 yıldır düzenlenen yarışma, uluslararası finaliyle, Brezilya'dan Polonya, İspanya ve Çin'e kadar farklı bölgelerdeki ülkeleri bir araya getiriyor. Son 25 yılda, oyun jüri üyeleri arasında devlet başkanları, bakanlar, en saygın ve büyük şirketlerin yönetim kurulu üyeleri ve üniversite profesörleri yer aldı. Yarışmanın bu yılki finallerinde Portekiz Merkez Bankası Başkanı Vitor Constâncio da yer alıyor.

Euro ilk kez kullanıldı

Katılımcı sayısı bakımından büyürken, aynı zamanda da kendini değişen dünyaya adapte eden simülasyonun yaratıcıları, oyunu düzenli olarak yarışmacılar için daha zorlu ve cazip hale getirecek unsurlarla geliştirdi. Hatta henüz gerçek hayatta uygulanmaya başlamadan önce, Euro ilk kez GMC'de kullanıldı. Yarışmacılar diğer takımların da aynı pazarda ve aynı ürünleri sattığı bilgisiyle, pazarlama, satış, üretim, İK konularında kararlar veriyorlar ve her takımın aldığı kararlar gerçek hayatta olduğu gibi piyasadaki hareketi etkiliyor.

İki eleme turu ile ulusal ve uluslararası finalden oluşan GMC'de Türkiye finali Mart 2009'da yapılacak ve uluslararası finalde Türkiye'yi temsil edecek olan ekip belirlenmiş olacak. Ulusal finali kazanan takım, Portekiz'de yapılacak uluslararası finale katılacak.

GMC 2008 SPONSORLARI

Bilim İlaç
Cadbury Kent
İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA

GMC 2008 KATILIMCI FİRMALAR

Finansbank
Assan Alüminyum
Digiturk
İş Bankası
Areva
Mercedes Benz

GMC 2008 DESTEKLEYEN FİRMALAR ve KURULUŞLAR

Businews
Aiesec
KMI
Uniaktivite

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*