Öğrenciler, yasakçı rektörlere tepkili

Öğrenciler, yasakçı rektörlere tepkili.15899
  • Giriş : 30.01.2008 / 15:57:00

Başörtüsü yasağının kaldırılmasına tepki gösteren rektörlere öğrencilerden sert tepki geldi. Öğrenciler, Anayasa değişikliğini eleştiren üniversite senatosuna karşı bildiri yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti ve MHP’nin uzlaşmasıyla çözüme götürülen başörtüsü yasağına, tepki gösteren rektörlere öğrencilerden sert tepki geldi. Yasağın sonlandırmasını sert bir dille eleştiren ve yarın Üniversiteler Arası Kurul adına bir açıklama yapacak olan rektörlere öğrencilerden çok sert tepki geldi.

Marmara Üniversitesi Senatosu’nun türban karşıtı bildirisine, tepki gösteren Marmara Üniversitesi öğrencileri karşı bildiri yayınladı

Senato’nun “Üniversiteler sorunlara çözüm ararken olması gerekeni ortaya koyarlar. Bu çözümleri değerlendirip hayata geçirecek olanların başarısı da büyük ölçüde üniversitelerle yapacakları işbirliğine bağlıdır.” Açıklamasına karşılık, “Hiçbir rektör , birey ya da senato kendi düşüncesini zorla benimseyen öğrenciler yetiştiremez” şeklinde tepki gösteren öğrenciler rektörlere şöyle eleştirdi:

“Hiçbir rektör , birey ya da senato kendi düşüncesini zorla benimseyen öğrenciler yetiştiremez. En büyük çağdaşlık özgürlüktür. Bu nedenle, Anayasamızda belirlenen esaslar çerçevesinde, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kuşakları yetiştirme görevini üniversitelere vermiştir. Buna aykırı her tür davranış geleceğimizi tehlikeye atacak, ülkeyi belirsizliklere ve karanlığa sürükleyecektir.”

Marmara Üniversitesi Senato’su şu bildiriyi yayınlamıştı:

Üniversiteler sorunlara çözüm ararken olması gerekeni ortaya koyarlar. Bu çözümleri değerlendirip hayata geçirecek olanların başarısı da büyük ölçüde üniversitelerle yapacakları işbirliğine bağlıdır. Bu işbirliği toplumu ileriye götürecek çağdaş insanları yetiştirme konusunda da gereklidir.

Hiçbir ülke kendi kuruluş felsefesi ile çelişen kuşaklar yetiştiremez. Bu nedenle, Anayasamızda belirlenen esaslar çerçevesinde, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı çağdaş kuşakları yetiştirme görevini üniversitelere vermiştir. Buna aykırı her tür davranış geleceğimizi tehlikeye atacak, ülkeyi belirsizliklere ve karanlığa sürükleyecektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious