Öğrenciler artık feribotla karşıya geçecek

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Dicle Nehri'nde sal'la taşıma yasaklandı, öğrenciler feribotla karşıya geçecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde, 4 ay önce hizmete sokulan ancak Dicle Nehri üzerinde ticari taşımacılık yapan salcıların baskısı üzerine belediye tarafından durdurulan feribot seferi, Diyarbakır Valisi Efkan Ala'nın inceleme başlatması, Eğil Kaymakamı Memduh Tura'nın da girişimlerde bulunması üzerine yeniden başladı.

Belediye, Dicle Nehri'nde sallı taşımayı yasaklarken, öğrencilerin bundan sonra feribotla karşıya geçmesi karalaştırıldı.

Eğil'de devletin 400 bin YTL harcayarak hizmete soktuğu feribot seferi, Dicle Nehri üzerinde para karşılığı insan taşımacılığı yapan salcıların baskısı üzerine belediye, feribot seferlerini iptal etmek zorunda kalmıştı.

Okula gitmek için nehri kullanmak zorunda kalan öğrenciler, kelekçi diye tabir edilen ilke taşıma aracı sallara binerek karşıdan karşıya geçiyordu. Bu şekilde salcılar ticari çıkar sağlıyordu.

Eğil ilçesinde, yolları Dicle baraj gölü altında kalan 5 köyle 3 mezrada oturanların gölün karşısına geçmesi için yaptırılan ve geçen ağustos ayında İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından hizmete sokulan feribot seferi, 4 ay aradan sonra yeniden başladı.

Kaymakam Tura, "Geçmiş yıllarda baraj gölünde ticari olarak geçiş sağlayan ve kelekçi tabir edilen salcıların belediyeye baskı sonucu feribot bir süre kullanımının durdurulduğu yapılan araştırma sonucunda anlaşılmıştı. Feribotla insan sevki yapılmasına hiçbir engelin olmadığını açıklamıştık. Belediyeye devrettiğimiz feribot yeniden sefere başladı. Öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla sal üzerinden değil, feribotla karşıdın karşıya geçecek" diye konuştu.

DİCLE NEHRİ ÜZERİNDE SAL TAŞIMACILIĞI YASAKLANDI

Eğil Belediyesi de, baraj gölü üzerinde ilkel sal kullanılmasının yasaklandığını, bundan sonra taşımacılığın feribotla yapılacağını duyurdu. Eğil'in AK Parti'li Belediye Başkanı Bayram Polat, "Feribotu hizmete soktuk ve çalışmaya başladı. Gölet üzerinde salla ulaşımı da yasakladık. Bundan sonra öğrencilerimizin ulaşımı daha kolay olacak. Feribotun taşıyacağı araçlar için iskele projesini de hazırlayacağız." diye konuştu.

Tuzla Tersanesi'nde inşa edilip Diyarbakır'a gönderilen feribotun açılışını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu yapmıştı.

Denizcilik Müsteşarlığı ve Diyarbakır İl Özel İdaresi'nin ortaklaşa yürüttüğü bir projenin ürünü olan feribot, 2 parça halinde TIR'larla Diyarbakır'a getirilmişti.

15 metre boyu, 1 metre 90 santim derinliği bulunan gemi, bir seferde 20 yolcunun yanı sıra otomobil ve kamyon da taşıyabiliyor. Diyarbakır İl Özel İdaresi kaynaklarıyla maliyetine yaptırılan feribot için 400 bin YTL ödendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious