Öğrenciler CHP'li vekili yuhaladı

Öğrenciler CHP'li vekili yuhaladı.18247
  • Giriş : 15.12.2008 / 15:19:00

CHP Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner, Isparta Belediye binası önündeki parkta basın açıklaması yaptığı sırada bir grup öğrenci tarafından yuhalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Isparta Milletvekili Coşkuner, belediye karşısında bulunan Prof. Dr. Hasan Gürbüz parkında, bir tarafında Atatürk, diğer tarafında İsmet İnönü'nün büstünün bulunduğu masaya oturarak basın açıklamasına başladı. Coşkuner, Anayasa Mahkemesi'nin, belediyeler tarafından yüksek öğrenim öğrencilerine verilen bursların iptaline ilişkin kararında CHP'nin bir rolü olmadığını anlatmaya çalıştığı sırada, bir grup öğrenci ve vatandaş tarafından yuhalanrak protesto edildi. Bunun üzerine CHP'li bir grup da karşılık verince ortam bir anda gerginleşti. Atılan sloganlara aldırış etmeyen Coşkuner, açıklamalarına devam etti. Coşkuner, öğrencilere burs ve kredi vermeye ilişkin Kanunun 6 Mart 2004'de AK Parti tarafından çıkartıldığını hatırlatarak, "Bu kanunda belediyeler hariç diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yüksek öğretim öğrencilerine burs ve kredi ve nakdi yardım adı altında doğrudan herhangi bir ödeme yapılması yasaklanmakta ve ancak bildirimde bulunacakları Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu vasıtasıyla söz konusu ödemeleri yapabilmeleri hükme bağlanmaktadır." dedi. Coşkuner, kendisiyle birlikte 139 milletvekilin imzasıyla Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açtıklarını belirterek, "Belediyelerin sadece yandaşlarına burs verebileceklerini, fakir fukaranın çocuğuna verilmeyeceğini, dolasıyla sistemin kontrol edilemeyeceğini belirterek 2004'te çıkan yasanın iptal edilmesini istedik. Bunun üzerine mahkeme belediyelerin de direkt burs vermesini iptal ederek, bursların Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile verilebilmesini karara bağladı." diye konuştu.

Coşkuner, Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman'ın belediye binasına burs verdiği 250 kişinin ismini asarak 'İşte bu bursları CHP iptal ettirdi' şeklinde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatarak, bursların kimlere ve ne kadar verildiğinin tek tek açıklanmasını istediklerini belirtti. Coşkuner, AK Parti'nin belediyelerin bünyesinde bulunan ve halkın sosyal ihtiyaçlarını karşılayan AK Masa aracılığıyla büyük soygunlar yaptığını iddia etti. Coşkuner, AK Partili belediyelerin esnafa ve işadamlarına baskı yaparak buraya zorla bağış yaptırdığını ve bu paralarla odun kömür alarak halka dağıttığını da iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*