Ögrenciler haberleri siniftan aliyor

  • Giriş : 16.11.2005 / 00:00:00

BURSA - Bursa'ya bagli Yildirim Belediyesi Ilkögretim Okulu, kapali devre yayin sistemini devreye soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Okul yönetimi sistemle, konferanslara tüm ögrencilerin katilimini saglamayi amaçliyor. Sistemin maliyetinin 9 bin YTL oldugunu söyleyen Okul Müdürü Arif Savas, ögrenci velileri tarafindan karsilanan sistemin önümüzdeki dönemde daha da gelistirilecegini açikladi.

Sistemin açilisini Yildirim Milli Egitim Müdürü Selehattin Gencel yapti. Okul ögrencileri ilk söylesi programinda Milli Egitim Müdürü Gencel'in hayatini ele aldi. Ögrenciler, sorulariyla Gencel'i terletti.


PROGRAM ARALARINA REKLAM DA ALACAKLAR


Merkeze bagli Yildirim ilçesinde bulunan 15 derslikli Yildirim Belediyesi Ilkögretim Okulu, kurdugu kapali devre televizyon sistemi, ögrencilerinin toplum önünde konusma yetenegini artirmalarini ve özgüvenlerini saglamayi hedefliyor.

Okul, proje için ilk olarak tüm siniflara televizyon aldi. Ardindan çogunlugu ögrenci 45 kisilik Yayin Kulübü kurdu.

Yayin Kulübü'nün okuldan haberler, ögrenci programlari gibi yayinlar yaptiklari Yildirim Belediyesi Ilkögretim Okulu'nda ayni zamanda gelecegin haber spikerleri de yetisiyor.

Okulda belirli saatlerde yayinlanan "Okuldan Haberler" programini sunan 4. sinif ögrencisi Mevna Coskun, diksiyonuyla, ekran karsisindaki rahatligiyla ögretmenlerin de takdirini topluyor. Bin ögrencinin egitim aldigi Yildirim Belediyesi Ilkögretim Okulu'nda 15 derslikte televizyonla yayin yapiliyor.

Amaçlarinin periyodik olarak yaptiklari egitime yönelik panel, konferans gibi programlarla ögrencilerin bilgi birikimini artirmak oldugunu anlatan Okul Müdürü Arif Savas, televizyon yayiniyla veli toplantilari ve ögrencilerinin toplum önünde konusma ve özgüvenini saglayacaklarini söyledi. Savas, önümüzdeki dönemlerde yayinin gelistirilerek sürdürülecegini açikladi. Program aralarina reklam almayi da planladiklarini belirten Savas; "Artik ögrencilerimize Milli Egitim Müdürlügü'nden gelen duyurulari ögrencilerimizi yagmur altinda, soguk havada bekletmeden yapacagiz. Sinif ortaminda ögrencilerimize her türlü bilgilendirmeyi yapacagiz. Sistemle birlikte ögrencilerin egitimine katkida bulunacagiz. Ayni programi tüm siniflar canli olarak izleyebilecek. Simdilik tek kamera üzerinden yayin yapacagiz. Ama bir dönem sonra okuldaki gelismelerin sunulacagi haber saatinde sadece metin okunmayacak. Haberle ilgili görüntü de ekrana yansiyacak. Belki de gelecegin gazetecileri meslege ilk adimlarini okulumuzda atacaklar" diye konustu.


HABER BÜLTENINDE IKAZ ETMEYI UNUTMADI


Öte yandan sistemin devreye girdigi ilk gün kamera karsisina geçerek haber bülteni sunan Meva Coskun isimli ögrenci; "Habercilik zor ismis; ama daha iyi yapmaya gayret gösterecegim" derken, bültenin sonunda koridorlarda uygunsuz hareketlerde bulunan ögrenci arkadaslarini da ikaz etmeyi unutmadi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious