Öğrenciler kanlı bıçaklı!

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Son günlerde, okullarda öğrencilerin birbirlerini bıçaklaması ve jiletlemesi vakaları köşe yazılarına yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÖĞRENCİLER KANLI BIÇAKLI

Geride bıraktığımız Şubat ayı gibi, Mart’a da kanlı bıçaklı girdi ana kuzuları. Kimi zaman okul önlerinde, kimi zaman okul çıkışlarında, bazen de “ders anında bile!” birbiriyle kavga etmeye yeltenen ve hatta bazı zamanlarda da kavga bile eden öğrenciler, Türk eğitimini “Baltalamakta” kararlı görünüyorlar. Öyle olsa gerek, her gün bir lise öğrencisinin tartaklandığı, bıçaklandığı haberleri düşüyor ajanslara.

Gazetelerde manşetler hep aynı: “Okullarda şiddet!”

Milli Eğitim Bakanlığının bu konuya ilişkin çalışmalar başlattığı işittim. İstanbul’dan Mersin’e, İzmir’den Kars’a kadar Türkiye’nin dört bir yanında öğrencilerin şiddet sahnelerine seyirci olan eğitimcilerde bu duruma artık bir dur denilmesini istiyor. Nitekim İstanbul’da öğrencilerine “eğitim” vermeye çalışan Ayşenur ve Emrah öğretmenler, durumun ehemmiyetine nazaran önlem çalışmalarının daha fazla hız kazandırılması gerektiğine inanıyorlar.

Öğrencileri hedef tahtası haline getiren kalpazanlar, öğrencilerin, sigara, içki ve uyuşturucudan sonra şimdi de ‘çeteleşme’ ve ‘şiddet’ olaylarına karşı eğilimlerini artırarak, kendisini çete lideri ve üyesi gibi görmesini sağladıkları öğrencileri okul koridorlarında birbirine girdiriyorlar. Ya da öğrenciler kendi kendilerini tek başına “Mafya” zannedip arkadaşlarını darp ediyorlar.

Türkiye’nin dört bir yanındaki ilköğretim ve lise öğrencilerinin adının karıştığı bıçaklı ve jiletli kavgalarda, yaşları 11 ile 17 arasında değişen 8 çocuğun yaralanması yeni bir tehlikenin habercisi olarak yorumlanıyor. Uzmanlar, yaşananlardan medyayı sorumlu tutuyor ve yapılan yayınlarda ki hassasiyetin artırılmasını istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı da bu imaj kaybına dur demek için kavgaların sebeplerini araştırmaya başladı bile.

Esasen, “bugün benim, yarın komşumun başına” kaidesi ile yola çıkması gereken öğrenci velilerine de büyük görev düşüyor. Okul, aile işbirliği ile bu soruna dur denilebileceği kanaatini taşıyorum. Yoksa yarınımızı emanet etmeye hazırlandığımız evlatlarımızdan sert bir Tokat yemek kaçınılmaz olacak. Öğrencilere, okulun bir “Mafya Filmi sahnesi” olmadığını gösterip, okulların, okuyup “adam” olunması gereken yerler olarak gösterilmesine işaret etmemiz gerekiyor.

Başında bir sürü dert olan ülkenin başına birde “Okulda Şiddet” sorunu eklenirse sanırım çatlayan zeminin yerle bir olmasına seyirci kalacağız. Bir ülkenin en önemli değerleri arasında yer alan “Eğitimi” bile elimize, gözümüze bulaştırarak, öğrencilerin namus davaları gibi birbirini yaralamasını durduramazsak olacağı budur. Tüm ülkeyi ekonomiden, spordan, işsizlikten önce bu konuya bir eğilim göstermesini arzu ediyorum.

Bakalım ne olacak ¿

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious