Öğrenciler mayın temizleme işine el attı

Öğrenciler mayın temizleme işine el attı.14247
  • Giriş : 28.05.2009 / 21:41:00

Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi tartışıladursun iki üniversitenin ortak master programında okuyan bir grup öğrenci mayın temizlemeye talip oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Mayın temizliğine Köln Üniversitesi'nde okuyan Türk öğrencileri de talip
Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınların temizliğine yönelik iktidarla muhalefet arasındaki tartışmalar devam ederken mayın temizliğine Köln Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği Master programında okuyan bir grup öğrenci de talip oldu.

Öğrenciler bazı milletvekillerine gönderdiği mektupta, yaptıkları çalışmalar sonucunda, sınai fikri kendilerine ait çok daha ucuz ve etkili modeller geliştirdiklerini belirterek mayın temizliğini 10 milyon avroya mal edebileceklerini bildirdiler.

Hükümetin ısrarı ve muhalefetin tepkisi altında Meclis Genel Kurulu'nda iki haftadır ele alınan Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ve tarım amaçlı kullanımına ilişkin ihale işlemlerini öngören tasarıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Mayın temizliğine ilişkin çözüm önerisi ise Almanya'nın Köln şehrinde Köln Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu Master programını bitirmek üzere olan bir grup öğrenciden geldi.

Mehmet Tuzcu imzasıyla bazı milletvekillerine gönderilen mektupta, Enstitü müdürü Prof. Dr. Ramazan Geylan'ın teşvikiyle mayın temizleme konusunda araştırmalar yaptıkları ve fizibilite hazırladıkları bildirildi. Mektupta şöyle denildi:

“Araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgileri geliştirerek, yepyeni, yalnızca sınai fikri bize ait olan hem çok daha ucuz ve etkili modeller elde ettik. Patent başvurusunu Almanya'nın aksine Türkiye'de yaparak aynı zamanda Türkiye imajının iyileşmesi yönünde katkıda bulunmak istiyoruz. Takriben TSK'nın 25/250 milyon TL ile sorumluluğunu alamadığı uzmanlarca 50 milyon ile 1 milyar avro masraf tahmin ettiği mayın temizleme işlemini ve hatta tarım kullanımına hazır sürülmüş halde bizler 10 milyon avroya mal etmeye hazırız”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*