Öğrenciler Olmert'in evini sardı

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Kudüs’teki ikametgahının yakınında protesto gösterileri düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olmert’e Winograd raporundan sonra istifa etmesi için çağrı yapıp, evinin yakınına kamp kuran öğrencilere, dün gece, eğitim harçlarının yüksekliğini protesto eden yüzlerce öğrenci katıldı.
Polis, Olmert’in evinin önünde geniş güvenlik önlemleri alırken, öğrenciler Kudüs’ün ana caddesinde polisle çatıştı, 2 öğrenci ile 2 polis yaralandı, onlarca öğrenci gözaltına alındı.
Haftalardır derslere girmeyip, yüksek öğrenimdeki harçları protesto için gösteri üzerine gösteri düzenleyen üniversite öğrencileri, dün gece de Kudüs’e akın etti.
Otobüslerle önce Kudüs’ün girişinde bir süre toplanan gençler, daha sonra Başbakan Ehud Olmert’in evine doğru yola çıktı. Yüzlerce polis, Olmert’in evinin çevresine konuşlandı, eve doğru giden tüm yolları kesti. Öğrencilere evin yakınında, iki taraftan polis çemberi arasında protestolarına izin verildi.
Birçoğu kırmızı tişört giyen, ellerinde tenekeler ve su bidonlarıyla tempo tutan öğrencilerin, polis barikatlarının dışına taşmasına izin verilmedi. Sayıları 1000’i aştığı bildirilen öğrencilerin gösterisi 2 saatten fazla sürdü. Protestocular, "eğitim yoksa devlet de yok", "herkes için parasız eğitim" sloganlarını attılar.
Bazı öğrenciler de evin yakınına protesto çadırı kurdu ve bir süre burada kalacaklarını belirtti.
Öğrenciler, daha sonra Kudüs’ün merkezi Yaffo caddesine doğru yürüdü ve Siyon meydanında trafiği kapattı. Öğrencilere engel olmak isteyen polisle öğrenciler arasında çıkan çatışmada, 2 polisle 2 öğrencinin hafif yaralandığı, 37 öğrencinin ise gözaltına alındığı bildirildi.
Polis yetkilileri, gösterileri organize eden öğrenci derneği yetkililerini, protestoculara hakim olmamak ve gösterilerini polisin gösterdiği alanların dışına çıkarmakla suçladı.
Öğrenciler, geçen hafta da Tel Aviv, Hayfa gibi büyük kentlerde protestolar düzenlemiş, trafiği kilitlemişti.
Bu arada, üniversiteler, öğrencileri devamsızlık konusunda uyardı.
Öğrenci protestolarının, bugün de Tel Aviv’in ana caddelerinde sürmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious