Öğrenciler şiddeti TV’den öğreniyor!

Öğrenciler şiddeti TV’den öğreniyor!.6506
  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Sakarya’da ilköğretim okulu öğrencileri arasında yapılan bir anket, medyanın çocukların şiddet davranışı göstermelerinde önemli bir yeri olduğunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

10 pilot okulda 2 bin 455’i kız, 2 bin 573’ü erkek, toplam 5 bin 28 öğrencinin katıldığı anketle ilgili bilgi veren rehber öğretmen Hülya Kaymakçı şunları söyledi: “Beş sorudan oluşan ankette, çocukların şiddete karşı tutumlarını ve nerelerden nasıl etkilendiklerini ölçmeyi amaçladık. Ankete göre sınıf seviyesi yükseldikçe şiddetten etkilenme faktörlerinden televizyon öne çıkmaya başlıyor. Örneğin 3. sınıfta şiddet kaynağı olarak TV dördüncü sıradayken, 6. sınıfta ilk sıraya çıkıyor. Yani erkekler için sokak birinci sıradayken, yaş ilerledikçe sokak ikinci sıraya geriliyor, televizyon birinci sıraya çıkıyor.”

Rehber Kaymakçı, evde şiddet gördüğünü bildiren öğrenci sayısını da şöyle açıkladı: ”185 kız, 152 erkek olmak üzere toplam 337 öğrenci evde şiddet gördüğünü açıkladı.”

ERKEKLER ŞİDDET YANLISI

Öğrencilerin “Birisi size vurursa ne yapardınız” sorusuna verdikleri yanıtlar ise şöyle: “Kızların yüzde 57,6’sı uzlaşmacı, yüzde 21,5’i pasif ve yüzde 19’u şiddet yanlısı çıktı. Erkeklerin ise yüzde 45’i uzlaşmacı, yüzde 33,1’i şiddet yanlısı ve yüzde 20,2 pasif kalıyor.”

Kaymakçı sözlerini şöyle noktaladı: “Çocukların bizi örnek aldığı ortaya çıkıyor. Biz kendimize dikkat edersek onlar da daha olumlu davranış geliştirecekler.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious