Öğrenciler silah taşımak istiyor

  • Giriş : 13.08.2007 / 23:30:00

Amerika'da öğrenciler, okullarda işlenen cinayetler nedeniyle, silah taşıyarak bu dramın engellek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Washington Post gazetesinin haberine göre, öğrenciler, silah taşımayla ilgili yasada yapılacak bir değişiklikle, Virginia Teknoloji Üniversitesindeki gibi bir dramın engelleneceğini söylediler. Virginia Teknoloji Üniversitesinde geçen nisan ayındaki saldırıda Güney Koreli öğrenci Cho Seung-Hui, 32 kişiyi öldürmüş ve intihar etmişti.

Virginia'daki George Mason Üniversitesi öğrencilerinden Andrew Dysart, gazeteye yaptığı açıklamada, “Virginia Teknoloji Üniversitesi öğrencilerinin kendilerini savunma fırsatı olmalıydı” dedi.

Eski bir deniz piyadesi olan Dysart'ın, öğrencilere kampüslerde silah taşıma hakkı verilmesini savunan bir grup öğrenciyi Virginia eyaleti yetkililerine baskı yapmak için bir araya getirdiği belirtiliyor.

Şu anki yasaya göre okul ve üniversite yönetimlerinin, ruhsatlı silahı bulunan öğrencilerin bu silahları kampüslerde de taşıyabilmelerine izin verme yetkisine sahip olduğunu belirten öğrenciler, aynı yasanın, öğrenci olmayanların okulda silah taşımasını yasaklamadığını kaydediyorlar.

Yasayı eleştiren Dysart, yasayla öğrencilere, kampüste öğrenci olmayan kişilere karşı meşru müdafaa hakkı tanınmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious