Öğrenciler sıralardan dertli

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Okul çantaları ve tahta sıralar öğrencilerin düşmanı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Denizli Devlet Hastanesi fizik tedavi uzmanı Dr. Beşir Türkmen, ağır ve dengesiz taşınan sırt çantalarıyla tahta sıraların, öğrencilerin omurga ve kas yapılarında zorlanma ve birtakım bozukluklara yol açtığını söyledi.

Bel ve sırt ağrılarının, okul çağındaki öğrenciler ve gençlerde giderek artan bir sağlık problemi olduğuna işaret eden Dr. Türkmen, "Çocuk yaşlarda, omurga yapısının her yıl değişmesi ve gelişmesi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Çocuklar arasında yapılan bir araştırmada, öğrencilerin zorlandıkları aktivitelerin başında yüzde 45 oranında okul veya sırt çantası taşımak, yüzde 40 oranında derslerde tahta sıralarda uzun süre sağlıksız bir şekilde oturmak ve yüzde 15 oranında da sportif faaliyetlerdeki kazalar ve diğerleri olarak değerlendirilmiştir." dedi.

Türkmen, genetik faktörlerin, cinsiyetin, sportif faaliyetlerin şekli ve ağırlık düzeyinin, kazaların, ailenin zengin veya fakir oluşunun ve çocuğun okul harici ek bir iş kolunda çalışıyor olmasının da bel ve sırt ağrılarının sebepleri arasında yer aldığını ifade etti.

Özellikle ağır ve dengesiz taşınan sırt çantalarının çocukların gelişmekte olan omurga ve kas yapılarında zorlanma ve bozukluklara neden olabildiğini kaydeden Dr. Türkmen, "Sırt çantalarının ve içindeki ağırlıkları toplamının, çocuğun vücut ağırlığının yüzde 15'inden az olması gerekir. Bu nedenle çocukların taşıdıkları sırt çantalarının ağırlıklarının hesaplanması ve gereğinden fazla yük taşınmasının önlenmesi gerekir." diye konuştu.

Anne, baba ve eğitmenlere okul çantasının dengeli taşınmasında büyük görevler düştüğünü dile getiren Türkmen, "Anne-baba, çocukların çantalarını hazırlarken dikkatli olmalarıdır. Özellikle kız çocuklarında gereksiz ağırlıklardan kaçınılması ve beslenme çantalarının hafif olmasına dikkat edilmesi gerekir. Öğretmenlerin de okula giriş ve çıkışlarda öğrencileri gözlemlemeleri, dengesiz şekilde veya ağır sırt çantası taşıyanları uyarmaları ve çantaların ağırlığının vücut ağırlığının yüzde 15'inden az olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Sırt çantalarının uzun süreli kullanılmaması gerektiğine de vurgu yapan Türkmen, tercih edilmesi gereken sırt çantalarının özelliklerini şöyle açıkladı: "Uzun süreli ve ağır çanta kullanımının mecburi olduğu hallerde tekerlekli sırt çantaları tercih edilmelidir. Sırt çantaları hafif, ortopedik, kürek kemikleri ve sırtı koruyan destekli sünger içeren ergonomik tipte olmalıdır. 2 adet geniş ve destekli omuz askısı olmalıdır. Tercihen belden kemerli ve tekerlekli olmalıdır. Sırt çantası asla kalça üzerine inmemelidir. Çanta bir omuzdan değil her iki omuzdan asılmalı ve düzgün olarak taşınmalıdır."

Türkmen, okullarda ergonomik olmayan sert orantısız tahta sıraların da öğrencilerin düşmanı olduğuna temas ederek, eski tahta sıralar yerine, her yaş ve sınıfa uygun, ergonomik tipte, sırt ve kalça destekli sıraların kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious