Öğrenciler teknoloji ile buluşuyor

Öğrenciler teknoloji ile buluşuyor.16091
  • Giriş : 01.06.2007 / 10:08:00

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencileri çağın gereklerine uygun teknolojiyle buluşturulması çabalarına bir okul yaptığı katkılarla destek veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Osmaniye’de çoğunluğunu ihtiyaç sahibi öğrencilerin oluşturduğu Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu (İ.Ö.O) bakanlığın izlediği yoldan girerek teknolojinin yeniliklerini öğrencileriyle buluşturuyor.

Son 5 yıl içerisinde çağın gereklerine uygun eğitim vermesi sayesinde öğrencilerini dershaneye göndermeden ve özel ders vermeden OKS sınavlarında büyük başarı yakalayan okul hedefini yükseltti. Gelecek yıl hiçbir okulda olmayan ve maliyeti 20 milyarı bulan bir sistemi Mareşal Fevzi Çakmak İ.Ö.O kazandırmaya çalışıyor.

Bakanlık programının en ücra okullarda kurduğu “akıllı sınıf” projesini 2000 yıllarda okullarında uygulamaya başladıklarını belirten Okul Müdürü Erol İnce amaçlarının eğitim kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlamak olduğunu söylüyor.

5 yıl içerisinde çağın gereği teknolojik aletleri okullarına kazandırdıklarını şu anda 28 sınıflarının akıllı sınıf olduğunu aktaran Okul Müdürü İnce “Bu gelişmeler neticesinde öğrencilerimizi dershaneye göndermeden özel ders vermeden sadece ders ortamında eğitmek için gayret gösteriyoruz. Dershaneye giden öğrencileriniz ise ücretsiz olarak dershanenin talepleri doğrultusunda gidiyor. Geçtiğimiz yıl 38 öğrencimiz OKS sınavlarını kazandı. Bu sayıyı arttırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaptıkları çalışmalarda teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerinde velilerin çok büyük katkısının olduğunu aktaran İnce “Biz talep ediyoruz. Velilerimiz kabule diyor alıyor ve bizlere veriyor. Verdikleri destekler çocuklarına katkı ve başarı olarak geri dönüyor. Bu sayede başarımızı arttırıyoruz” diyor.

5 yıl okul mevcutlarının 3 bin civarında olduğunu belirten İnce şu andaki mevcutlarının ise 1 bin 580’e düştüğünü derslik başına düşen öğrencisi sayısının ise 25–30 arasında olduğunu sözlerine ekledi.

OKULA YENİ BİR TEKNOLOJİ

Bu arada İlköğretim formatörü okulun sınıf öğretmenlerinden Ökkeş Kurt gelecek yıl hiçbir okulda olmayan yeni bir sistemi (Smart Board) ABD’den getirmek için girişimlere başladıklarını dile getiriyor. Türkiye’de bu sistemin birçok özel ve devlet okulunda olmadığını belirten Kurt sistem sayesinde öğrencilerin ellerindeki kumandalarla derse katılımlarını yüzde yüze çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

20 Bin YTL’yi bulacak uzaktan kumandalı sistemin Avrupa Birliği ülkelerinde kullanıldığını aktaran Ökkeş Kurt bakanlığın yeni müfredatının da bu sisteme yönelik olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious