Öğrenciler velilere sigara bıraktıracak!

Öğrenciler  velilere sigara bıraktıracak!.12856
  • Giriş : 16.02.2009 / 11:13:00

Sigara ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği (SUMDER), ''Birimiz Hepimiz İçin'' projesi kapsamında ilköğretim öğrencileriyle iş birliği yaparak 40 bin veliye sigaranın zararlarını anlatacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Merkezi Rize'de bulunan Sigara ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği (SUMDER), ''Birimiz Hepimiz İçin'' projesi kapsamında ilköğretim öğrencileriyle iş birliği yaparak 40 bin veliye sigaranın zararlarını anlatacak.

SUMDER Başkanı Dr. Ali Öner, yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 yıl önce kurulan derneklerinin, sağlıklı düşünen huzurlu bir toplum oluşturmayı hedeflediğini söyledi. Öner, ''Sevgi ve saygıyı sabırla işleyerek insanlık tarihinin en büyük ayıbı olan uyuşturucuları yok etmeye, çocuklarımızın her birine, kendisine, ailesine, yurduna, milletine ve insanlığa karşı sorumluluk bilinci aşılamaya çalışıyoruz'' dedi.

İnsanlık tarihinin en büyük sorunlarının başında sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların geldiğini ifade eden Öner, ''Türkiye'de 20 milyonun üzerinde insan yılda 120 bin ton sigara tüketiyor. Bu rakama kaçak sigara da eklenince yaklaşık 130 bin tona ulaşıyor. Her bir ton sigaranın bir insan hayatına eşit olduğu düşünüldüğünde, bu da yılda 130 bin kişinin ölümü anlamına geliyor'' diye konuştu.

Öner, Rize'de yaklaşık 80 bin kişinin sigara kullandığını, araştırmaların 55 yaş üzerindeki her 3 kişiden birinin sigara yüzünden öldüğünü gösterdiğini, yaklaşık 15 bin kişinin de akciğer hastalıklarıyla mücadele ettiğini bildirdi.

İnsanlara sağlığın, çevrenin ve doğanın önemini anlatırken bunun en akıllıca yolunun ilköğretim çağındaki kitlelere ulaşmak olduğunu bildiklerini vurgulayan Öner, şöyle devam etti:

''Uzun yıllardır sigara ve uyuşturucuya karşı verdiğimiz mücadeleye bir yenisini ekleyerek, Sağlık Bakanlığının desteğiyle 'Birimiz Hepimiz İçin' projesini başlattık. Projede 18 doktor ve 40 öğretmen arkadaşımız görev alacak. Üç yıl içerisinde 20 bin öğrencimize sigaranın zararları ve insan üzerinde gelecekte bırakacağı etkiler anlatılacak. Bu çalışmayla öğrencilerin gelecekte bu illetten uzak durmaları sağlanacak. Öğrencilerin desteğiyle 40 bin veliye ulaşarak sigaranın yaşattığı çöküntü ve sorunlar anlatılmaya çalışılacak. Bu çalışmayla Rize'de 80 bin olan sigara kullanıcısı sayısını 3 yıl sonunda 40 bin seviyelerine indirmeyi hedefliyoruz.''

Uygulamaya yeni başladıkları proje kapsamında ilk etapta tiyatro, konferans, yarışma gibi çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ifade eden Öner, ''Bu çalışmanın tamamlanması için 70 bin TL harcama yapacağız. Bu kaynağı da İl Özel İdaresi karşılıyor. Ancak insan sağlığına getirisi, yapılacak harcamanın çok çok üzerinde olacaktır'' dedi.

-PROJE TÜRKİYE GENELİNE YAYGINLAŞTIRILACAK-

SUMDER Başkanı Dr. Ali Öner, Rize'de yapılacak çalışmanın pilot uygulama özelliği taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

''Üç yıllık bir çalışmanın ardından Rize'de alacağımız verilerden sonra çalışmayı Türkiye geneline yaygınlaştıracağız. Çok sayıda ilde sigaranın zararlarını anlatan tiyatro gösterisi yapacağız. Proje kapsamında Türkiye genelinde milyonlarca öğrenciyle velilere ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye'ye bu illeti ne kadar çok anlatırsak başarımızın o kadar artacağını düşünüyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*