Öğrencilerden "Nükleere Hayır" eylemi

Öğrencilerden
  • Giriş : 21.04.2008 / 13:07:00

Türkiye'de nükleer santral yapılmasını istemeyen ve bunu protesto eden bir grup Boğaziçi Üniversiteli öğrenci, basın açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kendilerine "Marul grubu" adını veren öğrenciler, hükümeti teşviklerini nükleer enerji yerine yenilenebilir enerjiye yapmaya çağırdı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenim gören nükleer karşıtı bir grup kız öğrenci, üniversite yerleşkesinde bir basın açıklaması yaptı. Kendilerine "Marul grubu" adını veren öğrenciler adına Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Politika Bölümü öğrencisi Duygu Doğan açıklama yaptı. Açıklamasına "Türkiye'de nükleer santral yapılmasını istemiyoruz" diyere başlayan Doğan, küresel iklim değişikliğine karşı somut çözümler istediklerini belirtti. Üniversitelerinde yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir yaşam üzerine çalışmalar yaptıklarını kaydeden Doğan, "Biz çalışmamızın yetmeyeceğini biliyoruz ancak hükümeti de teşviklerini nükleer yerine yenilenebilir enerjiye aktarmaya çağırıyoruz" dedi.

Nükleer santrallerin iklim değişikliğine çözüm olmamakla birlikte birçok dezavantajı da içinde barındırdığını vurgulayan Doğan, " Bunlardan bir radyoaktif atık sorunu. Dünyanın hiçbir yerinde bu atıklar için çözüm bulunmuş değil. Ayrıca nükleer santrallerin güvenlik sorunları var. En ufak bir hata büyük facialara yol açmakta. Küçük bir sızıntı bile geniş bir bölgedeki insanları etkilemekte ve ekosistemin yok olmasına yol açmakta. Bunun yanısıra nükleer santraller çok pahalıdır. Biz gençlerin sağlık ve eğitim alanında yatırımlara ihtiyacı varken bu kadar parayı tehlikeli bir enerjiye yatırmak istemiyoruz" şeklinde konuştu.

Duygu Doğan, endişelerini paylaşmak için 21-25 Nisan haftasını "Ya patlarsa haftası" ilan ettiklerini ve çeşitli etkinliklerle nükleer enerjinin zararlarına vurgu yapacaklarını duyurdu.

Üzerinde çarpı atılmış nükleer enerji işaretlerini taşıyan grup üyeleri, açıklamanın ardından "Nükleer santral istemiyoruz" şeklinde slogan atarak dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious