Öğrencilere deprem künyesi geliyor

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı'na konuyla ilgili teklifini ileten İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, eğitim gören 2,5 milyon öğrenciye askerlerin taktığı künyeler gibi 'deprem künyesi' hazırlanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu künyeler sayesinde enkaz altında kalacak öğrencilerin bilgilerine kısa sürede ulaşılması hedefleniyor. Boyunda sürekli takılı kalacak künyelerde öğrencilerin kan grupları, öğrenci numaraları ve daha önce geçirdiği rahatsızlıklar yazacak. deprem künyesi çalışması için önce İstanbul'daki öğrencilerin tamamı numaralandırılacak. Ayrıca her ilçeye bir kod numarası verilecek. İstanbul için öngörülen büyük depremin kaçınılmaz olduğunu belirten Ata Özer, "Öncelikle anne ve babanın bana emanet ettiği öğrenciyi düşünüyorum." diyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, patenti kendisine ait projeyi şöyle anlattı: "İstanbul'un her ilçesine 1'den başlayarak numara vereceğiz. Ayrıca her ilçenin öğrencileri de ayrı ayrı numaralandırılacak. Bu numaralar ve öğrencinin kan grubuyla geçirdiği rahatsızlıklar künyesine işlenecek. Diyelim ki bir öğrenci enkaz altında kaldı. Kurtarma ekipleri bu öğrenciyi bulduğunda 1 numaralı ilçenin 1 numaralı öğrencisi işaretini görünce internette de yazılı olacak bilgiler sayesinde bu öğrencinin Adalar ilçesinde ve 1 numaralı öğrenci olduğu anlaşılacak. Böylece hem kimlik bilgileri kısa sürede tespit edilecek hem de acil müdahale için kan grubu gibi bilgiler teste gerek kalmadan bilinmiş olacak."

İstanbul ve Yıldız Teknik üniversitelerinden uzmanların incelemelerinde sene başında İstanbul'daki 683 okulun depreme karşı dayanıksız olduğu ve güçlendirilmesi gerektiği belirtilmişti. Geçen sürede bu okullardan sadece 83'ü depreme dayanıklı hale getirildi. Çoğunluğu Marmara Denizi'ne sahili olan ilçelerde yer alan 600 okul ise hâlâ güçlendirilmeyi bekliyor. 600 okulun güçlendirilmesi için Dünya Bankası'ndan gereken maddi desteğin alındığını hatırlatan Özer, acilen çalışmalara başlayacaklarını bildirdi. İstanbul'da halen 2 bin 597 okulda yaklaşık 2,5 milyon öğrenci eğitim görüyor. 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nde İstanbul'da 131 okul kullanılamayacak derecede hasar görmüştü. Depremden sonra 35 okul yıkılıp yeniden yapıldı, 40 okul takviye edildi, 56 okul ise büyük onarım ile onarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious