'Öğrencilere dere eziyeti'ne yalanlama

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Şanlıurfa Valiliği ve Ceylanpınar Kaymakamlığı, Doğan Haber Ajansı (DHA) tarafından önceki gün servis edilen ve "okula gitmek için ilköğretim öğrencilerinin dereden geçmek zorunda olduğu" yönündeki haberi yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Valilikten yapılan açıklamada, Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, haberle ilgili Ceylanpınar'a bağlı Yukarı Taşlıdere köyü ve Aşağı Taşlıdere mezrasında araştırma yaptığı, Aşağı Taşlıdere mezrasındaki tek derslikli okulda 56 öğrencinin bulunduğu, 2 öğretmenin görev yaptığı ve köyler arasındaki mesafenin yaklaşık 750 metre civarında olduğu kaydedildi. Açıklamada, "Söz konusu derenin köyün batısında olduğu ve geçiş güzergâhında olmadığı, öğrencilerin stabilize yolu kullanarak okula gidip geldiği tespit edilmiştir" denildi.

Ceylanpınar Kaymakamı Şevket Atlı da, "Köylü çocukları bu senaryoda dereden geçiren ve hayatlarını tehlikeye atan kişi hakkında gereken işlem yapılacak" dedi.

Atlı, özetle şu bilgileri verdi:

"Aşağı Taşlıdere köyünde tek derslikli bir okul bulunuyor. Bu köye yaklaşık 750 metre mesafedeki Yukarı Taşlıdere köyünden 29 öğrenci her gün bu okula geliyor. Diğerleri taşımalı eğitim kapsamında Muratlı İlköğretim Okulu'na gönderiliyor. Ancak iki köyün ortasından geçen bir dere yok" dedi.
Köy Muhtarı İsmail Durmuş da iki köy arasında dere bulunmadığını belirterek, bazı köylülerin okul yaptırılması için böyle bir yola başvurmuş olabileceğini iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious