Öğrencilere nargile kafe yasağı

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde Belediye Meclisi, nargile kafelere öğrenci alınmasını yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıda, Bütçe Komisyonu'nca, nargile kafelere yönelik hazırlanan rapor oylamaya sunuldu. Meclis, nargile kafelerin girişlerine ''18 yaşından küçükler ve öğrencilerin girmesi yasaktır'' levhası konulması, işletmelere okul kıyafetiyle öğrencilerin alınmaması, havalandırma sistemi bulundurulması, içki satışının ve içilmesinin yasaklanması, nargilenin sağlığa zararlı olduğunu gösteren levhaların asılması, işletmelerde kamera bulundurulması ve canlı müzik yapılmamasını öneren raporu oy birliğiyle kabul etti.
Başkan Hasan Sipahioğlu, yaptığı konuşmada, meclis üyelerine teşekkür ederek, gençleri korumak adına alınan kararın isabetli olduğunu söyledi.
Türkiye'de ''Tütün Yasası'' bulunduğunu, ancak bunun iyi uygulanmadığını belirten Sipahioğlu, şöyle konuştu:
''Gençlerimizi mutlaka kötü alışkanlıklardan korumalıyız. İşletmeler vitrin önüne sigara koyamaz. Tüm dünya bizim sağlığımız için çalışırken, bizim de böyle bir karar almamız çok önemli. İnternet kafeler yönünden aldığımız karar Türkiye'de örnek teşkil ederken, bu kararın da önemli olduğunu herkes bilmeli. Biz işletmelere karşı değiliz ama herkesin kurallara göre hareket etmesi gerekiyor.'' Sipahioğlu, yarından itibaren belediye binasında sigara içilmesinin de yasaklanacağını vurgulayarak, şunları söyledi:
''Bununla ilgili yasa var ama hiçbir yerde uygulanmıyor. İnternet ve nargile kafelere uyguladığımız yasaklardan sonra kendimizin de üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bundan sonra belediye içinde sigara odası da bulundurmayacağız. Sigara içmek isteyen personel, işini aksatmadan çıksın dışarıda içsin. Belediye içinde sigara içenlere kesinlikle cezai işlem uygulayacağız. Aldığımız tüm bu kararlar sağlığımız için.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious