Öğrencilere psiko eğitim veriliyor

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Erzincan'ın Ulalar beldesinde 13 Mayıs 2006 tarihinde Atatürk Mahallesi'nde meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaydeden çocukların okul arkadaşlarına psiko eğitim veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaşanan bombalı saldırı sonrası hayatını kaybeden Orhan Oğuz, Umut Türkmen, Cem ve Mert Celep'in öğrenim gördüğü Ulalar Sancak İlköğretim Okulu'nda eğitim ve öğretimlerini devam ettiren öğrenciler, arkadaşlarını terör saldırısına kurban vermelerini unutamıyor. Erzincan Milli Eğitim Müdürlüğü ile Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü iş birliği ile Ulalar Sancak İlköğretim Okulu'nda okuyan 220 öğrenciye yönelik psiko eğitim (Travma sonrası stres bozukluğu) ile başa çıkma konularında öğrenciler eğitilerek, yaşanılan bombalı saldırının unutulması gerektiği anlatılmaya çalışılıyor.

Ulalar Beldesi Atatürk Mahallesi Muhtarı Erdal Türkmen'in araba garajına konan bombanın patlaması sonucu hayatlarını kaybeden çocuklardan 5/A sınıfında eğitim gören Cem Celep'in sınıfında, hala arkadaşlarının kaybetme üzüntüsü yaşanıyor. Celep'in sırasının üzeri çiçeklerle süslü dururken, arkadaşları sırayı boş bırakıyorlar. Sınıf arkadaşlarının Cem Celep'e yazdıkları mektupları ise sırasının üstünde yer alıyor.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Murat Yıldırım, yaşanan bombalama olayından sonra hayatlarını kaybeden çocukların okul arkadaşlarında travma sonrası stres bozukluğu meydana geldiği ve bunun okul idaresi tarafından tespit edildiğini açıkladı. Rehberlik ve Araştırma Merkezi'ne öğrencilerdeki bu sorunun bildirilmesinden sonra böyle bir çalışma içine girdiklerini belirten Yıldırım, 3 gün sürecek olan eğitimde, öğrencilerin bu olayın unutması gerektiği çeşitli yöntemlerle aktaracaklarını kaydetti. Her olaydan sonra böyle bir stres bozukluğu olduğunu, buradaki amaçlarının insanların tekrar normal düşünce ve yaşam akışını geri getirmek olduğunu ve hayatlarını normal bir düzen içinde sürdürmelerini sağlamak için çalışacaklarını vurgulayan Yıldırım, sürdürülen eğitimin Erzincan genelinde görev yapan 12 rehber öğretmen eşliğinde yapıldığını vurguladı.

Yıldırım, öğrencilerin duygu ve düşüncelerini boşaltmalarını sağlayan bir çalışma yöntemi uygulanacağını belirterek, "Oturumlarda çeşitli oyunlarla öğrencilerin olumsuz davranışları ortaya çıkartılıp, yok edilmesi sağlanacaktır. Kullanılan bu yöntem 1999 Marmara depreminden sonra öğrencilere yönelik uygulanmış ve çok başarılı sonuçlar alınmıştı. şeklinde açıklamada bulundu. Yıldırım ayrıca, ilerleyen zamanda da bu şekilde ki eğitimin öğrenci velilerine de verileceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious