Öğrencilere ve ailelere ÖSS önerileri

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ÖSS sınavına girecek öğrencilere ve ailelerine önerilerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ümraniye Belediyesi ve Kültür Dershanesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ''ÖSS Sürecinde Aile İletişimi'' konulu seminerde konuşan Tarhan, ÖSS'nin çocuklar ve gençler üzerinde bir baskı unsuru haline geldiğini söyledi. Ailelerin bu konuda olumlu adımlar atması gerektiğini belirten Tarhan, sınav sürecinde ailelerin tutum ve davranışlarının önemli olduğunu dile getirdi.
Sınavın yaklaştığı dönemde anne ve babaların yapıcı tutum içinde olmaları gerektiğini ifade eden Tarhan, çocukların ve gençlerin yetişmesinde televizyonun olumsuz etkisi olduğunu kaydederek, ''Çocukları artık biz değil, televizyon yetiştiriyor'' dedi.

Tarhan, sınavın bir kişinin başarılı olup olmadığını gösteremeyeceğini belirterek,, ''Sınav iyi biri olup olmadığınızı göstermez. Ne kadar sevildiğinizi göstermez. Sadece bilginizin yeterli olup olmadığını gösterir'' diye konuştu.
Öğrencilerin sınavın sonucunu bilemeyeceklerini, ancak ellerinden gelen çabayı göstermeleri gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tarhan, ''Sınava gerektiği kadar değer verin. Verdiğiniz değer gereğinden fazla veya az olmasın. Başarı, plan ve zamanla kazanılır. Plan yapın ve zamanınızı iyi değerlendirin'' dedi.
Ailelere de önerilerde bulunan Tarhan, anne ve babaların ÖSS konusundaki tutumlarını gözden geçirmelerini isteyerek, ''Bu sınavın oluşturduğu streste sizlerin büyük payı var. Gençler ergenlik döneminde aileden daha çok, arkadaş ortamlarında huzur bulurlar. Bu doğal bir süreçtir. Gençlere bu konuda baskı yapmayın'' dedi.
Ailelerin çocuklarının ÖSS konusundaki kaygılarını giderecek tutum içinde olmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi.
''(ÖSS önemli değil, canın sağ olsun) diyerek ona iyilik yapmış sayılmazsınız. Geçmiş başarıları hatırlatarak motive edin. Sınavda başarılı olacağına dair telkinlerde bulunun. Aile içi sorunlar çocukları çok etkiliyor. Sınav süresince bu konuda daha hassas olmalısınız. Ders çalışması konusunda çocuğunuzu baskı altına almayın. Ders çalışma sorumluluğunu kazandırmaya çalışın. Tembel ve üşengeç bir gençlik yetişiyor. Anne ve babalar bu konuyu mutlaka ciddiye almalı. Çocuğunuza sadece okul başarısını değil, hayat başarısı da telkin edin. Hayat başarısı okul başarısından daha önemlidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious