Öğrencileri eyleme götürmek için sınavları ertelemişti

Öğrencileri eyleme götürmek için sınavları ertelemişti.18948
  • Giriş : 17.01.2008 / 16:37:00

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Hilmioğlu, türbanın Türk kültüründe olmadığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet mitingine öğrencileri götürmek için sınavları erteleten ve her fırsatta hükümete yönelik eleştireleri ile gündeme gelen İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, "Türban denilen giysi Türk insanının kültüründe yoktur." dedi.
Kendisinin de Anadolu'da büyüdüğünü belirten Hilmioğlu, kendi öğrencilik zamanında veya ondan önce böyle bir giysi olmadığını ileri sürdü.

Rektör Hilmioğlu türbanın son 20-25 yıldır bazı siyasiler tarafından oluşturulduğunu savundu.

Türbanın siyasi olarak kullanıldığını ve istismar edildiğini iddia eden Hilmioğlu, "Anayasa Mahkemesi 1989 yılında bu konu ile ilgili kararını vermiştir. Bu siyasal bir simgedir, laikliğe aykırıdır, dolayısıyla da üniversitelere girişi de olmaz demiştir." dedi.

Üniversite toplantı salonunda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Rektör Hilmioğlu, Başbakan'ın başörtüsü ile ilgili söylediklerini değerlendirdi.

Rektör Hilmioğlu, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her nedense böyle önemli konuları genellikle yurt dışında iken veya yurt dışına giderken gündeme getiriyor." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu dile getiren Rektör Hilmioğlu, türbanın en yüksek yargı organı Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı ile sorun olmaktan çıktığını belirtti.

Hilmioğlu siyasilerin 19 yıl önce karara bağlanan bir konuyu gündemine almaması gerektiğini dile getirerek, "Eğer hukuk devletine inanıyorsanız, eğer milletvekili olurken laik cumhuriyet üzerine yemin yapmış iseniz ve bu yemini de tek ayak üzerinde yapmamış iseniz konu bitmiştir." diye konuştu.

Türkiye'nin terör, işsizlik, yolsuzluk gibi birçok sorunu bulunduğunu belirten Hilmioğlu, bu sorunun 19 yıldır getirilip milletin önüne konulmasını yanlış bulduğunu kaydetti.

Hilmioğlu üniversitelerin paralı olması konusuna ise katıldığını ifade etti. Hilmioğlu, yıllık 1-2 bin YTL parayı öğrencilerin yüzde 20'sinin ailesinin karşılayabilecek durumda olduğunu dile getirerek, "Burada önemli olan para sorunu bulunan öğrencilere devletin imkanlarının sunulması. Öğrencinin parası devlet tarafından ödenmeli işe girdiği zaman ise bu para maaşından kesilmeli." dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious