Öğrencilerin derdi: Başaramazsam aileme ne derim?

Öğrencilerin derdi: Başaramazsam aileme ne derim?.8568
  • Giriş : 07.06.2007 / 16:13:00
  • Güncelleme : 07.06.2007 / 16:18:08

Üniversite kapılarını zorlayan birçok genci sınav heyecanı sardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sınava sayılı günlerin kalmasıyla birlikte panikleyen öğrencilerin en büyük endişesi ise sınavda başarılı olamamak.

Uzmanlar, "Bana emek veren annem-babam ne der, çevre ne der, başaramazsam bu benim sonum olur." gibi düşüncelerle kaygıları artan gençleri ve ailelerini uyarıyor.

Memorial Hastanesi'nden Psikolog Aslıhan Tokgöz, kontrol edilmediği takdirde sınav kaygısının başarısızlığa ve bir yıl kayıplara neden olduğunu ifade ediyor. Anne ve babaların yargılayıcı, eleştirici ve mükemmeliyetçi olmamaları gerektiğini söyleyen Tokgöz, ebeveynlerin çocuklarına destek olarak başarıyı artırabileceğini belirtiyor. Sınav korkusuna veya endişesine sınav anksiyetesi adı verildiğini aktaran Tokgöz, "Sınav anksiyetesi; yeterince hazırlıklı olmamak, çevresel baskılar, kendine güvensizlik, gelecek kaygısı gibi etkilerin bir araya gelerek oluşturduğu stres kaynaklı bir problemdir. Yüksek anksiyete; uyku bozukluğu, baş ağrısı, mide bulantıları, titreme, aşırı terleme, hızlı kalp çarpıntısı gibi fiziksel belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur." diye konuşuyor. Anksiyete durumunda öğrencinin sınavdaki soruları okumakta ve anlamakta zorluk çekeceğini vurgulayan psikolog, kişinin kendisini zorlamasına rağmen düşüncelerini organize edemeyeceğini aktarıyor. Zihinsel kilitlenme yaşayan öğrencilerin sınav sırasında beynini boşalmış gibi hissedebileceği uyarısında bulunuyor. Bunun için sınav öncesinde oluşan gerginliğin azaltılarak kontrol edilmesi gerektiğini bildiren Tokgöz, şu tavsiyelerde bulunuyor:

"İyi ve kötü olduğunuz konuları belirleyip çalışma planını ona göre geliştirin. Dönem boyunca düzenli ders çalışarak özgüveninizi artırın ve bir gece öncesinde yoğun ders çalışmayın. Unutmayın, bir gece öncesinde yoğun bir şekilde derse odaklanmak strese ve sınavdan korkmanıza sebep olur ve bu korku anksiyete oluşturur. Derin ve yavaş nefes alarak gevşeyin, böylelikle stres düzeyi düşecektir. 'Kesinlikle kazanmalıyım' düşüncesinden uzak durmaya çalışın ve sınavda başarısız olduğunuzda uygulayabileceğiniz ikinci bir plan yapın. Sınav sırasında yüksek düzeyde anksiyete hissettiğinizde ne yapacağınızı önceden belirleyin. Sınava olduğundan daha fazla anlam yüklemeyin. Unutmayın, sınav sizin kişiliğinizin bir parçası değil, hayatınızda kendinizi farklı şekillerde de ifade edebilirsiniz."

3 aşamalı nefes tekniğini deneyin

Rahat bir şekilde oturun, dik durun, ayaklarınızı yere basın ve gözlerinizi kapatın. Vücudunuza odaklanın ve stresin kasılmanın nerede olduğunu belirleyin. Derin ve yavaş bir nefes alın (göğse değil, karın bölgesine) ve yavaşça verin. Nefesinizi verirken bütün stresin vücudunuzdan çıktığını gözünüzde canlandırın. Bu basamakları 3 kez tekrarlayın.

Sınav sırasında oluşan gerginliği azaltmak için

  • Kendinize güveni artırmak için kolay olan ve bildiğiniz sorulardan başlayın. Güven, anksiyetenin azalmasında çok etkilidir.
  • Korkularınızı ve geleceği düşünmeyin; sadece o an ne yapmanız gerektiğine odaklanın.
  • Çok soru çözmeye değil, yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın.
  • Kaç tane soru cevapladığınızı sınav sırasında saymayın; eğer beklentinizin altında çıkarsa bu, sizin paniklemenize sebep olabilir.
  • Gerginliği hissettiğiniz anda bunun normal olduğunu düşünün.
  • Bilemediğiniz sorular olduğunda o an her şeyin sonunun gelmiş olduğunu düşünmeyin.
  • Panik yaptığınızda ellerinizin ne kadar titrediğine ya da kalbinizin ne kadar hızlı çarptığına odaklanmaktansa dikkatinizi kısa süreliğine bir yerde toplayın. Bu durum hayattaki en kötü durum değildir.
Nergihan Çelen

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious