Öğrencilerin okulunda matem devam ediyor

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Samsun'da bir başka lisede eğitim gören A.A tarafından öldürülen Cihan Semizoğlu (17) ve Ahmet Genç'in (16) okuduğu Samsun Anadolu Lisesi'nde olayın üzüntüsü yaşanmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okul, Samsun Valiliği tarafından öğrencilerin psikolojik durumu iyi olmadığı gerekçesiyle tatil edilmişti. Bu gün ilk kez okula gelen öğrencilerin üzgün olduğu görülürken, sabah bayrak töreninde öğrenciler anısına 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu.

Samsun Anadolu Lisesi tarafından okulun giriş kısmında bir pano oluşturularak, buraya Cihan Semizoğlu ve Ahmet Genç'in resimleri çiçekler eşliğinde asıldı ve 'sizleri unutmayacağız' yazısı yapıştırıldı. Cihan Semizoğlu ve Ahmet Genç'in sınıflarında ders yapılamazken arkadaşlarını toprağa vermenin üzüntüsü içindeki Samsun Anadolu Lisesi öğrencileri, arkadaşlarının hatıralarını yaşatmaya çalışıyor. Cihan Semizoğlu'nun okuduğu sınıfında çiçeklerle resmi ve Fenerbahçe forması bıraktı. Ahmet Genç'in sırasında da çiçekler arasında resmi bulunuyor.

"GEREKEN ADIMLAR ATILMAZ İSE DAHA ÇOK CANLAR YANAR"

Öte yandan Cihan Semizoğlu'nun babası Sinan Semizoğlu, şiddeti özendiren yapımlara tepki gösterdi. Semzioğlu, "Ben kadere inanıyorum. O yüzden söyle olsaydı ya da böyle olsaydı demiyorum. Ama Türkiye gibi ekonomisi kırılgan ülkelerde bunlar yapılırsa böyle olur. Bir kere Polat Alemdar diye bir karakter 300 küsur kişi öldürüyor, hakim karşısına çıkıyor, ceza almadan çıkıyor. Devlet buna ceza veremiyor, devlet bunları kullanıyor. Bu iş böyle olmaz, bunlara inanan insanlar var." dedi.

Türkiye'de bu sorun çözülmek isteniyorsa bir bütün halinde ele alınması gerektiğini aktaran Semizoğlu, "Bir kere insanlarımızın içinde de Allah korkusu olacak. Bizim insanımız sebepsiz yere bir insanın canını almanın hiçbir affı olmadığını bilecek. Bir insanı öldürmenin bütün insanları öldürmek gibi olduğunu bilecek. Ama bunu bilmiyor, bunun yerine vurdukça güçlü olacağını empoze eden kültürü biliyor." diye konuştu. Semizoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık insanlar mafya lideri olmak istiyor. Bir mafya babasının kanatları altında 'olur abi buyur abi' diyerek çat çat insan vurmayı kolay görüyor. Bu bir ticaret olmuş, bunu yaparak para kazanmayı isteyenler var ve maalesef bizim ülkemizde bunu kazananlar var. Ben para için babasını öldürecek insanlar biliyorum. Diğer yandan bu ülkede silah ticareti, uyuşturcu ticareti almış başını gidiyor. Ben bu acıyı hiç kimsenin başına dilemem ama böyle devam ederse bundan sonra da daha çok canlar yanar."

SANIK, KURTLAR VADİSİ HAYRANI

Öke yandan Samsun'da kız arkadaşı yüzünden başka bir okuldaki iki öğrenciyi silahla vurarak öldüren A. A'nın fanatik bir Kurtlar Vadisi Dizisi ve Çakır hayranı olduğu öğrenildi. Arkadaşları ve yakın çevresi, katil zanlısı genci sinirli ve kız arkadaşı için her şeyi yapabilecek biri olarak tanımlıyor.

Liseli iki genci silahla vurarak Türkiye'yi yasa boğan 19 Mayıs Lisesi son sınıf öğrencisi A.A'nın sınıf arkadaşları, katil zanlısı öğrenciyi anlattı. Okul içinde sakin ve başarılı bir öğrenci olduğunu söyleyen arkadaşları, kız arkadaşı Ş.O.E ile de çok iyi anlaştıklarını kaydetti.

Gerek okul içinde gerekse okul dışında sürekli birlikte olduklarını dile getiren okul arkadaşı Ahmet Koç (17), A.A'nın kimseyle kötü olmadığını belirtti. Arkadaşının başarılı bir öğrenci olduğuna işaret eden Koç, "Sık sık beraber takılırdık. Devamsızlığı yoktu. Genel olarak sakin ve iyi bir insandı. Kız arkadaşının üzerine titrerdi. Çok seviyordu. Kız da onu çok severdi. Güzel bir beraberlikleri vardı. Sürekli birlikte gezerlerdi. Ayrıca fanatik bir Kurtlar Vadisi hayranıydı. Dizideki Çakır'ı çok beğendiğini ve kendisini etkilediğini zaman zaman bize söylerdi. Sonuçta yaşanan bu olay herkesi çok üzdü. Keşke hiç olmasıydı. " dedi.

Katil zanlısı gencin sürekli gittiği çay ocağı işletmecisi Recep Sarıkaya (40) ise 6 ay kadar önce kız arkadaşı yüzünden başka çocuklar ile de kavgaya karıştığını anlattı. "Sonradan araya başkaları girdi. Ben de yardımcı olarak onları barıştırdım. Daha sonradan duyduğumuza göre yine aynı kız yüzünden iki kişinin ölümüne neden olmuş." diyen Sarıkaya, "Çok sessiz ve sakin bir çocuktu. Gelen mesajlardan dolayı morali bozulmuş. Kurtlar Vadisi dizisini çok severdi. Oradaki Çakır tiplemesinden bahsederdi. " diye konuştu.

ÖĞRENCİLER PİSKOLOGDAN DESTEK ALACAK

Katil zanlısının 19 Mayıs Lisesi'nde okuması, olayın ise Samsun Anadolu Lisesi'nde yaşanması, okulda okuyan diğer öğrencileri psikolojik açıdan olumsuz etkiledi.

Öğrencilerin olay sonrasında morallerinin ve psikolojilerinin bozulduğunu tespit eden Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü, bu iki okulda bulunan öğrencilere psikolojik destek verecek. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, uygulamanın bu hafta başlayacağını ve bununla ilgili olarak 20 rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenini görevlendirdiklerini açıkladı. Aydın, okullarda yaşanan şiddet olaylarının son bulması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü de sözlerine ekledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious