Öğrencinin tek umudu ÖSS değil

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Dünyanın 73 ülkesindeki üniversitelerde Türk öğrenciler eğitim görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Orada bir üniversite var, yurtdışında

ÖSS'de istediği bölüme giremeyenler için yurtdışı eğitim seçeneği de var. ABD ve Avrupa'da 80 ile bin 500 euro'ya öğrenim görmek mümkün.

Bu yıl bir milyon 537 bin 433 aday Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) girdi. Bunların ancak üçte biri bir üniversite kapısından içeriye adım atabilecek. Geri kalanlar ya üniversite sevdasından vazgeçecek ya şanslarını bir sonraki sınavda deneyecek ya da yurtdışı üniversite eğitimi üzerinde yoğunlaşacak. Nitekim Türkiye'de yurtdışı eğitime yılda 1 milyar dolar harcandığı tahmin ediliyor. En fazla öğrenci gönderilen ülkeler de ABD, Almanya, Kanada ve İngiltere. Türkiye ABD'ye öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında 8'inci sırada yer alıyor.

DÜNYANIN HER YERİNDELER

Milli Eğitim Bakanlığı'na yurtdışı eğitime giderken bilgi veren öğrencilerin sayısı 20 bin 372. Bu öğrenciler 73 ülkede lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi yapıyor. 3 bin 327'si ABD'de, 3 bin 798'i Almanya'da öğrenim görürken, Kabardino Balkar gibi 780 bin nüfuslu Kafkas Cumhuriyetleri'nde bile Türk öğrenci bulunuyor. Bu küçük ülkede 6 erkek öğrenci lisans öğrenimi görüyor. Çin'de 10, Vietnam'da 2 öğrenci eğitim görüyor.

TÜRKİYE GÖÇTE 8'İNCİ

Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya'nın beyin göçü ile ilgili yaptığı araştırmaya göre Hindistan, Pakistan, İran, Tunus, Fas, Filipinler, Mısır gibi en fazla beyin göçü veren 34 ülke arasında Türkiye 24'üncü sırada. Kaya, iyi eğitim gören her 100 kişiden 59'unun 'kariyer hayalleri' ile başta ABD ve Kanada olmak üzere gelişmiş ülkelere göç ettiğine dikkat çekiyor.

Türkiye'nin yurt dışına en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında 8. sırada yer aldığını anlatan Kaya Türk öğrencilerin ABD ekonomisine yılda 824 milyon dolar katkı sağladığını vurguluyor. Yurtdışında okuma planı olanlar bu dizide ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Almanya, Fransa ve Avusturya'da üniversitelere kabul koşulları, eğitim ücretleri gibi bilgileri bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious