Öğrencisine 'Ben eşeğim' diye yazma cezası!

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Balıkesir'de ödevini yapmayan öğrencisine tahtaya çıkartarak "Ben eşeğim, anlamıyorum" diye yazma cezası verdiği iddia edilen öğretmen hakkında soruşturma açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balıkesir merkeze bağlı Büyükbostancı köyü ilköğretim okulunda görev yapan N.U. isimli öğretmenin 1. sınıf öğrencisi Ayşe Kayış'tan "Çirkin ördek yavrusu" isimli hikaye kitabını okuyup anlatmasını istediği, öğretmenin, sınıfta hikayeyi anlatamayan Kayış'a arkadaşlarının önünde tahtaya 20 defa "Ben eşeğim, anlamıyorum" diye yazdırdığı iddia edildi. Ayşe Kayış'ın annesi Güler Kayış, çocuğunun öğretmenin verdiği cezayı kendisine söylemediğini, olayı başka öğrencilerden duyduğunu söyledi. "Ben eşeğim, anlamıyorum" şeklinde kızına yazı yazdırılmasının yanlış olduğunu belirten anne Kayış, olaydan bir gün sonra okula gittiğinde öğretmene böyle bir ceza vermesinin sebebini sorduğunu ancak cevap alamadığını ifade etti.

Ayşe'nin olayın üzüntüsünden dolayı bir gün sonra okula gitmediğini hatırlatan Kayış, öğretmenin öğrenciyi sorduğunda; "Eşekler okula gitmez, ipe bağladım, önüne ot attım." diye karşılık verdiğini bildirdi. Öğretmenin bu cevaba, "eşeği çöz de okula gönder" diye karşılık verdiğini iddia eden Güler Kayış, kızının psikolojik durumunun bozulduğunu anlattı. Arkadaşları karşısında Ayşe'nin küçük düştüğünü ve onların alay ettiğini aktaran anne Kayış, öğretmenin köy okulundan alınıp başka bir yere verilmesini istedi. Baba İbrahim Kayış da, yaşanan olayın saçma olduğunu ve kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Köy ilköğretim okuluna çocuğunu gönderen Birsen Yılmaz, öğrenci velileri ile N.U. öğretmenin de aralarında bulunduğu öğretmenlerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda elbise alımı nedeniyle para konusunda tartışma çıktığını söyledi. Kıyafetler için piyasa değerinden daha fazla para istendiğini ileri süren Yılmaz, ceza olayının da bunun ertesinde olduğunu anlattı. Öğrenci velileri olarak 45 kişi imza toplayıp öğretmeni Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayet ettiklerini aktaran Yılmaz, öğretmenin okuldan alınmasını istediklerini ifade etti.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Binay, olayların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'ndan önce kıyafet konusunda çıkan tartışmalardan kaynaklandığını söyledi. Ceza konusuyla ilgili soruşturma açıldığını belirten Binay, müfettişlerin olayı soruşturduğunu ve rapor doğrultusunda kusur görülürse bahse geçen öğretmene ceza verilebileceğini anlattı. Okul yöneticileri ve öğretmen N.U., gazetecileri görünce okul bina içerisine girdi ve binaya gazetecilerin girmemesi için kapıyı kilitledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious