Öğrencisine 'Ben eşeğim' diye yazma cezası verdi

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Balıkesir'de ödevini yapmayan öğrencisini tahtaya çıkararak, "Ben eşeğim, anlamıyorum" yazma cezası verdiği iddia edilen öğretmen hakkında soruşturma açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Binay da iddia üzerine soruşturma açıldığını doğrulayarak tahkikatın devam ettiğini belirtti.

Balıkesir merkeze bağlı Büyükbostancı köyü ilköğretim okulunda görev yapan Nagihan Uysal isimli öğretmenin, 1. sınıf öğrencisi Ayşe Kayış'tan "Çirkin Ördek Yavrusu" isimli hikaye kitabını okuyup anlatmasını istediği, anlatamayan Kayış'a arkadaşlarının önünde tahtaya 20 defa, "Ben eşeğim, anlamıyorum" yazdırdığı iddia edildi.

Öğrencinin annesi Güler Kayış, çocuğunun öğretmenin verdiği cezayı kendisine söylemediğini, olayı başka öğrencilerden duyduğunu söyledi. x

Kayış, olaydan bir gün sonra okula gittiğinde öğretmene böyle bir ceza vermesinin sebebini sorduğunu ancak cevap alamadığını ifade etti. Ayşe'nin üzüntüsünden dolayı bir gün sonra okula gitmediğini hatırlatan Kayış, öğretmenin öğrenciyi sorduğunda, "Eşekler okula gitmez. İpe bağladım, önüne ot attım." diye karşılık verdiğini bildirdi.

Öğretmeninse bu cevaba, "Eşeği çöz de okula gönder." şeklinde karşılık verdiğini iddia eden Güler Kayış, kızının psikolojik durumunun bozulduğunu anlattı. Arkadaşları arasında küçük düştüğünü aktaran anne Kayış, öğretmenin köy okulundan alınıp başka bir yere verilmesini istedi. Baba İbrahim Kayış da cezanın saçma olduğunu ve kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Köy ilköğretim okuluna çocuğunu gönderen Birsen Yılmaz ise öğrenci velileriyle Nagihan öğretmenin de aralarında bulunduğu öğretmenlerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda elbise alımı sebebiyle para konusunda tartışma çıktığını söyledi. Kıyafetler için piyasa değerinden daha fazla para istendiğini ileri süren Yılmaz, cezanın da bunun ertesinde olduğunu anlattı.

Öğrenci velileri olarak 45 imza toplayıp öğretmeni valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayet ettiklerini aktaran Yılmaz, öğretmenin okuldan alınmasını istediklerini ifade etti.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Binay, olayların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'ndan önce kıyafet konusunda çıkan tartışmalardan kaynaklandığını söyledi.

Sözkonusu cezayla ilgili soruşturma açıldığını belirten Binay, müfettişlerin olayı soruşturduğunu ve rapor doğrultusunda kusur görülürse bahsi geçen öğretmene ceza verilebileceğini anlattı.

Bu arada okul yöneticileri ve öğretmen Nagihan Uysal, gazetecileri görünce okul binasına girdi ve kapıyı kilitledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious