Öğrenciyi başarısı için okula motive edin

  • Giriş : 03.02.2006 / 00:00:00

Uzun süren tatilin ardından eğitim öğretime yeniden başlayan öğrencilerde ders çalışma konusunda isteksizlik, tembellik, ders çalışmayı sürekli erteleme gibi arzu edilmeyen davranışların ortaya çıkabileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu, yaz tatilinin üçte biri kadar ara tatil yapan öğrencilerin aile ve okul ortamında okula ve derslere motive edilmesi gerektiğini kaydetti.

Eğitime başlandığı ilk günlerde öğrencilere fazla ödev verilmemesi, basitten zora giden alıştırmalar yaptırılması gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Kutlu, öğrencilere geçmişteki başarısızlığının sürekli hatırlatılmasının başarı getirmeyeceğini söyledi. Kutlu, "Başarısızlığın temelinde yetersizlik değil anne-babanın çocuğuna olan güvensizliği ve bunu sık sık vurgulaması vardır. Ders çalışma motivasyonunu artırmada temel faktörler ise öğrencinin kendi öğrenmesini fark etmesi ve bunu hissetmesidir. Bir konuda öğrenmeyi fark etme ve başarı yaşanması motivasyonu anında artırır. Aileler öğrencilerini güzel sözlerle, geçmişteki başarılarını hatırlatarak motive etmeli." dedi.

Motivasyonu etkileyen en önemli nedenlerden birinin kişinin kendi yetenekleri ile ilgili görüş ve düşünceleri olduğunu belirten Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu, özgüven, özsaygı ve yaşanan başarıların motivasyonu artırdığını belirtti. "Yaşanan başarısızlıkların temelinde yetersizlik değil, güvensizlik vardır" diyen Yrd. Doç. Dr. Kutlu şunları söyledi: "Güvensizlik öğrencilerin öğrenme kapasitelerini, çalışma güçlerini ve cesaretlerini yok edebilecek kadar yıkıcı bir duygudur. Bunu önlemek için yapılacak ilk iş; öğrencilerin o güne kadar hayatlarında elde ettikleri her türlü küçük veya büyük başarılarını sürekli hatırlatmaktır"

Öğrencilerin derslerine çalışmaya kolay konulardan başlamaları ve böylece başarılı olmalarının onları kendi gözlerinde daha güçlü hissetmelerini sağlayacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Kutlu, kendilerini başarılı ve güçlü hisseden öğrencilerin ise daha azimli olmaya başlayacağını söyledi. Kutlu, başarıya ulaşmanın anlamlı bir amaç belirleme, plan yapma ve ısrar etme ile mümkün olacağını da hatırlatarak okulun ilk günlerinde öğrenilenlerin sürekli tekrarlanmasının daha kalıcı olacağını kaydetti.

Kutlu, "Öğrenilenler eğer uygun biçimde tekrar edilmezlerse kısa sürede hızla unutulur. Örneğin, öğrenmenin gerçekleşmesinden sadece 6 gün sonra öğrenilenlerin yüzde 80'i, 1 yıl sonra ise yüzde 95'i unutulur. Kısaca beyin sadece öğrenmede usta değil aynı zamanda unutmada da ustadır. Daha az unutmanın ve daha fazla hatırlamanın gerçekleşmesi için ise sadece zeka, hız ve hırs gibi özellikler yetmez. Bu özelliklerden daha çok, öğrencinin ve onun çevresindekilerin etkili öğrenme, ders çalışma, zaman kullanımı, motivasyon artırma ve stres önleme tekniklerini bilmesi gerekir." şeklinde konuştu.

Kutlu, öğretmenlerden de ilk günlerde öğrencilere başarı çıtasını yükseltecek çalışma yaptırmalarını isteyerek, bunun öğrenciyi başarılı gösterecek basit testler, yapabileceği sorular olabileceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious