Öğrenim kredisi borçluları faizlerden dertli

  • Giriş : 27.11.2007 / 11:31:00

Üniversitede okurken Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (YURTKUR) öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler, kredi borçlarını ödemekte zorluk çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birçok öğrenci, okul bittikten iki yıl sonra geri vermeye başlaması gereken borcunu askerlik, işsizlik gibi nedenlerden dolayı ödeyemiyor. Ödemelerini gecikmiş olarak yapmak isteyenler ise sürpriz faiz oranlarıyla karşılaşıyor. Aylık yüzde 2,5'luk faiz farkının çok yüksek olduğu mağdurlar tarafından dile getiriliyor.

İzmir'de yaşayan ve bilgisayar sektöründe hizmet veren Ceyhan Boldurmaz, üniversite yıllarında aldığı kredileri ödemek istediğini, fakat faizlerin yüksekliği sebebiyle sıkıntı çektiğini belirtti. Celal Bayar Üniversitesi İşletme Bölümünden 2003 yılında mezun olan Boldurmaz, "1998 yılında üniversiteye başladım. Yurtkur'dan 4 yıl boyunca öğrenim ve katkı kredisi aldım. Ben ve benim gibi binlerce arkadaşım bu kredileri zamanında maalesef ödeyemedik. Normalde okul bittikten iki yıl sonra ödemeye başlamamız gerekiyordu. Fakat okuldan sonra askerlik ve daha sonra işsizlik sorunları yüzünden ödeyemedik. Şimdi az çok para kazanıyoruz ve bunu ödemek istiyoruz. Bu sefer kredinin faizleri belimizi büküyor. Son ödeme tarihinden iki sene geçmesine rağmen faizlerle anapara hemen hemen aynı tutara denk geliyor. Bu bizim kabusumuz oldu. Tek seferde ödeyemiyoruz, taksitlendirme yapmalarını istiyoruz." dedi.

Boldurmaz'ın, ilk taksit ödemesini 2004 yılının son ayında yapması, üç ay aralıklarla ödemesi gereken taksitleri 2006 yılının dokuzuncu ayında sona erdirmesi gerekiyordu. Fakat bugüne kadar hiç bir ödemeyi yapmayan Boldurmaz, "Ödeme imkanım yoktu." ifadesini kullandı. Toplam 3 milyar 531 milyon borcu çıkan Boldurmaz, "Bu paranın 2 milyar 150 milyonu ana para, 1 milyar 380 milyonu da gecikme zammı." diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Ahmet Uçar ise 2001 yılındaki krizin ardından mezun olduğunu o dönemlerde iş bulamadığını kredilerinin bir kısmını ailesinin yardımıyla ödediğini ifade etti. Devletin bu krediyi kendilerine eğitim yardımı olarak yaptığını söyleyen Uçar, "Bu parayı bankadan alsaydım daha karlı olurdum. Devletin bu konuda yararını görmedik. Aldığımız paraya devletin her ay faiz bindirmesi çok acımasız. Devletin bu konuda yanımızda olmasını isterdik. Ben 1 milyar kredi aldım bu faizlerle 2 milyar 600 oldu. Krizden sonra mezun olduk iş bulamadım. Borcumu ailemin desteği ile ödemeye başladım faizlerin bir kısmı kaldı. Ödeyemeyen binlerce kişi var." şeklinde konuştu.

Ödenmeyen kredi borçlarına aylık yüzde 2,5 faiz geldiğini belirten YURTKUR yetkilileri, "Öğrenim kredisi taksitlerini zamanında ödemeyenlerin birinci defada borçlarının bir yıllığı, tekrarında ise tamamı ivedilik kazanır. Bu tarihten başlayarak 6183 Sayılı Am­me Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun hükümlerine göre tahsil olunarak kuruma ödenir." açıklamasında bulundu.

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 'öğrenim' ve 'katkı' olmak üzere öğrencilere iki tür kredi veriyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious