Öğrenme güçlüğü çekiyorsa ne yapılmalı?

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Çocukta öğrenme güçlüğü olduğunu söyleyebilmek için öncelikle onun bazı testlerden geçirilmesi gerekiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pedagog Ayşegül Salgın disleksi sorununun pedagogları, çocuk psikiyatrlarını, nörologları ve özel eğitim uzmanlarını yakından ilgilendirdiğini belirtiyor. Bir çocukta öğrenme bozukluğu olduğunu söyleyebilmek için belirli kriterlerin olması gerekiyor.

DİKKAT SORUNU YAŞAR
Salgın bu konuda şunları söylüyor: 'Öğrenme bozukluğu, zekası normal ya da normalin üstünde olan ve beklenen akademik becerileri kazanamayan çocuklar için kullanılır. Bu çocuklarda hiperaktivite, dikkat sorunları, koordinasyon problemleri, görsel ve işitsel algı sorunları, konuşma problemleri, organizasyon sorunları, sosyal-duygusal davranış sorunları sıkça görülmektedir.'

ÖZEL EĞİTİM GEREKİYOR
Disleksi görülen çocuk, öğrenme güçlüğü çektiği için birtakım psikolojik problemler yaşayabiliyor. Bu açıdan sorun yaşayan çocukların tıbbi ve psiko-pedagojik değerlendirmelerinin titizlikle yapılması gerekiyor. Okulda başarısızlık yaşayan bir çocuk öğrenme bozukluğu açısından değerlendirmeye alınıyor. Yapılan testlerle çocuğun zeka düzeyi, yeteneklerinin dağılımı, görsel -işitsel algı düzeyi belirlenerek tanı koyuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious