Ögretmen, sinav yapacagi ögrencilere karanfil ve çikolata ile moral verdi

  • Giriş : 22.11.2005 / 00:00:00

BURDUR - Burdur'da, bir ögretmen, sinav yapacagi ögrencileri çiçek ve çikolata ile motive etmeye basladi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Maddi imkanlarim ve finansman kaynaklari ile uygulamayi yil sonuna kadar sürdürüp, basari oranimizi geçen yillara göre karsilastiracagiz." dedi.

Burdur Özboyaci Ilkögretim Okulu ögretmenlerinden Halil Semerci, farkli bir yöntem uygulamaya basladi. Sosyal bilgiler dersinden sinav olacak 8/B ögrencileri, siralarinda bir karanfil ve çikolata buldu. Bu yöntem ile ögrencilerin basarisinin artacagina inanan Semerci, televizyon programlarinda Oxford Üniversitesi'nde yapilan benzer bir uygulama gördügünü söyledi. Semerci, "Ögrenciler sinava girdiklerinde siralarinda çesitli hediyeler bulacaklar. Bu uygulamayi su an sadece son sinif ögrencilerinde deneyecegim. Basari elde edilmesi halinde uygulamanin yayginlastirilmasi için çesitli müracaatlarda bulunacagim." diye konustu.

Bu uygulama sayesinde ögrencilerin sinav stresini bastan atacaklarini bildiren Semerci, OKS'de de olumlu sonuçlar alinacagini belirtti.

Uygulama deneme amaçli oldugu için ögrenciler, sinif yerine fen laboratuvarinda sinava alindi. Sinav kagitlarinin üzerindeki karanfil ve çikolatayi gören ögrenciler çok sasirdi. Ögrencilerden Elvan Aksöz, ilk kez bir ögretmenden hediye almanin mutlulugunu yasadigini söyledi. Emre Uysal ise, böyle bir beklemediginden dolayi çok sasirdigini aktardi.

Il Milli Egitim Müdürü Recep Yigit de, ilk deneme sirasinda sinifta hazir bulundu. Ögrencilere uygulamanin sebeplerini açiklayan Yigit, "Türkiye ve Burdur egitim kalitesini yükseltmek için sürekli yeni projeler gelistiriyor. Bunlardan bir tanesi de ögretmenlerimizden Halil Semerci tarafindan düsünüldü. Bu uygulama ile sinav stresinin daha kolay atilabilecegini düsünüyoruz. Insallah düsüncemizde hakli çikariz." diye konustu.

Yigit sinav saati basladiktan sonra siniftan ayrildi ve disarida gazetecilerin sorularini cevapladi. Eski dönemlerde ögretmenlere karsi sayginin korkudan geldigini hatirlatan Yigit, "Simdi ögrencinin ögretmeni sevmesi için elimizden geleni yapiyoruz. Ögretmenlere sicak kanli olmalari için uyarilarda bulunuyoruz. Bu sekilde yetisen bir ögrenci çok daha basarili ve saygili olacaktir." dedi.

Sinav öncesi hediye uygulamasinin maddi külfeti yüzünden tüm okullarda uygulanamayacagini söyleyen Yigit, "Ögretmenimiz kendi rizkindan fedakarlik yaparak yeni bir yöntem uyguluyor. Fakat bu yöntemin önemli sinavlarda ve zaman zaman yapilmasi daha akillica olur. Çünkü her sinavda ayni seyin uygulanmasi hem maddi sikinti dogurur, hem de özelligi kaybolur. Veliler ve hayirsever vatandaslar uygulamaya destek çikarsa olumlu neticeler alinir." ifadesini kullandi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious