Öğretmen adaylarına FIRSAT!

Öğretmen adaylarına FIRSAT!.9139
  • Giriş : 05.03.2009 / 09:26:00
  • Güncelleme : 05.03.2009 / 09:47:20

Çelik, Balıkesir ziyaretinde öğretmen adaylarına atama çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan, 19 Mart'a kadar 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştireceklerini ve başvuruların bugün başlayacağını duyurdu.

Çelik, Balıkesir Valiliği'ni ziyaret ederek Vali Selahattin Hatipoğlu'ndan ilin sorunları, eğitim çalışmaları ve yatırımlar hakkında bilgi aldı. Bakan Çelik, burada gazetecilere yaptığı açıklamada kısa bir süre önce kadrolu öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini, ancak başvuruları bugün başlamak üzere 19 Mart'ta 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması daha yapacakları söyledi. Çelik, "5-19 Mart tarihleri arasında atama bekleyen arkadaşlarımızı müracaatlarını yapmaları için şimdiden davet ediyor, çağrıda bulunuyorum. Ankara, İzmir, Muğla, Antalya, Uşak, Mersin, Niğde, Nevşehir, Bartın ve Karabük hariç olmak üzere 71 vilayete 4-B kapsamında 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen atayacağız." dedi. Bakanlık olarak ağustos ve kasım aylarında da yeni atamalar yapacaklarını anlatan Çelik, 2009 yılındaki atamaları 4 ayrı dönemde gerçekleştirerek tamamlamış olacaklarını kaydetti.

'Öğrencinin bıçağı olmaz'

Hüseyin Çelik, bir gazetecinin, Meclis Araştırma Komisyonu'nun anketine göre, liselilerin yüzde 15,1'inin okula delici, kesici alet ve silahla geldiğini hatırlatarak görüşlerini sorması üzerine, söz konusu raporun kendilerine ulaşmadığını belirtti. Çelik, şunları söyledi: "Okullarımızda geçmişte kıpırdanmalar olmuştu. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra şiddet içerikli olaylar artmıyor, azalıyor. Çocukların kötü yola düşmemeleri, kötü arkadaş çevrelerinden uzak durmaları, zararlı kötü maddelerden uzak olmalarını temin etmek, eğitimciler olarak bizim görevimizdir. Ancak her şeyi okul yönetimine havale etmek de doğru değil. Hepimiz bu konuda üzerimize düşeni yapmalıyız. Ben böyle vahamet derecesinde bir durum görmüyorum. Öğrencilerimizle kurduğumuz diyaloglar sonucunda, İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde okulların etrafından kötü niyetli insanları uzaklaştırmak ve özellikle uyuşturucu tacirlerinin oralara girmelerini engellemek üzere aldığımız tedbirlerin olumlu sonuçlarını aldık." Anket sonuçlarını gazetelerde gördüğünü belirten Bakan Çelik, "Kesici maddeler taşıyan gençlerden söz ediliyor. Bunları tasvip etmiyoruz. Öğrencinin kalemi olur, bıçağı olmaz. Elbette öğrencilerde şiddet eğilimi varsa, bunu karşı şiddetle ortadan kaldıramayız. Onlara sevgiyle yaklaşmak, varsa gittikleri yanlış bir yol, onları o yoldan çevirmek bizim görevimizdir." diye konuştu. Balıkesir, Zaman

İsrail mallarını boykot edin veya etmeyin demedim

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'çeşitli ürünlerin boykot edilmesi' konulu genelgede İsrail mallarının boykot edilmesi veya edilmemesi anlamına gelen bir kelime bile bulunmadığını söyledi. Bakan Çelik, 13 Şubat 2009'da yayınladığı boykotla ilgili genelgeye yapılan eleştirilere tepki gösterdi. Başbakan, hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın Gazze konusundaki tavrının tüm kamuoyu ve dünya tarafından bilindiği halde, bu genelgenin çarpıtılması ve istismarı ile bu net duruşa gölge düşürülmeye çalışıldığını belirtti. Çelik, bu çalışmaları 'vicdansız, iz'ansız ve ahlak dışı' olarak niteleyerek, "Yerel seçimler öncesinde genelgeden yola çıkarak yapılan yalan ve çarpıtma dolu zoraki yorumlara halkımız prim vermeyecektir." diye konuştu.

Bakan Çelik, yazının 'ülkemizde yabancı sermaye yatırımlarının artırılması ve teşvik edilmesi' amacıyla kurulan Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin konuyla ilgili bakanlığa başvurması üzerine yayınlandığı bilgisini verdi. "Genelgede ülkemizin ekonomik gücünün artırılması, yatırımcı güveninin sağlanması, yabancı yatımlara zarar verilmemesi, sağlanan istihdam ve Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı yatırımcılardan alınan vergi gibi konular ele alınıyor ancak İsrail'in mallarının boykot edilmesi ya da edilmemesi gibi bir ifadeye asla yer verilmiyor." ifadelerini kullandı. Türkiye'ye ait ürünlere 'İsrail firması' damgası vurarak bunları Gazze'deki saldırıların finansörü olarak itham eden yaklaşımlara okulların alet edilmemesinin istendiğini hatırlatan Çelik, bunun barışa zarar vereceğinin belirtildiğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*