Öğretmen adaylarından protesto!

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Atamalarının yapılmamasını protesto eden öğretmen adayları işportacılık yaparak İstiklal Caddesi boyunca yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir gurup öğretmen adayı, saat 19:00 sıralarında Taksim Meydanı'na doğru yürümeye başladı. "Sözleşmeli olmayacağız" yazılı tişört giyen yaklaşık 20 kişilik grup İstiklal Caddesi boyunca yanlarında getirdikleri salatalık, maydanoz, simit gibi işportata satılan ürünleri satmaya çalıştı.

Caddede yürüyen vatandaşlara "Öğretmen adayından çıtır simit, bu salatalığı satmak için 4 yıl eğitim aldık, gel vatandaş gel öğretmen adayının malları bunlar." şeklinde bağıran grubu turistler ve caddede çalışan belediye işcileri meraklı gözlerle izledi. Klasik işportacıların aksine megafonla satış yapan öğretmen adayları sattıkları salatalığı yiyenlerin de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSS) de başarılı olacağını iddia etti.

Yürüyüşün sonunda Taksim Meydanı'na ulaşan öğretmen adayları burada yaptıkları açıklamada Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) kaldırılmasını, öğretmen olarak atanmalarını istedi. Grup gelecek hafta son kez bir araya gelip basın açıklaması yapmak üzere olaysız dağıldı.

Öte yandan yürüyüş yapan grup içinde yer alan öğretmen adaylarından bazılarının eğitim fakültelerinden mezun olduktan sonra KPSS sınavında atanmaları için yeterli puanı alamadıkları için, bazılarının da fen edebiyat fakültelerini biterdikleri için atanmalırının yapılmadığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious