Öğretmen atamaları taban puanları 2014 kayıtları - Öğretmen ataması puanları 2014 - Yeni öğretmen ataması

Öğretmen atamaları taban puanları 2014 kayıtları - Öğretmen ataması puanları 2014 - Yeni öğretmen ataması.29329
02.02.2014 / 08:15:05

Öğretmen atama başvuruları için kısa bir zaman kaldı. Öğretmen olmak isteyenlerin bir an evvel başvurması gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Öğretmen atamaları için başvuru sürecinin ardından sonuçları bekleniyor. Sonuçlar açıklandığında haberaktuel.com'dan ulaşabilirsiniz.

MEB'e bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak ilk atama, açıktan ve kurumlar arası yenidenatama ve milli sporcuların ataması kapsamında, 105 alanda 10 bin öğretmen ataması yapılacak. 2014/Şubat ayı öğretmenlerin ilk atama listeleri Milli Eğitim Bakanlığı web sayfasında...

Bu arada 24 TV’de yayınlanan Siyaset 24 programında Yaşar Taşkın Koç ve Hatem Ete’nin sunduğu programa MEB Bakanı Nabi Avcı konuk oldu. MEB Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin dönüşümü ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi. Özel okula dönüşemeyen okulların seçeneklerine değinen Avcı, bu konuda her türlü kolaylıkların yapılacağını vurguladı. Bazı dershanelerin öğrenciler için bir dezavantaja dönüştüğünü belirten Avcı, imkanı olmayan öğrenciler açısından da farkın açıldığını söyledi. SBS, üniversite giriş sınavları, dershaneler, etüt merkezleri ve merak edilen birçok konu hakkında A’dan Z’ye kadar her şey konuşuldu…

DURDUK YERE İCAT EDİLMEDİ

Dershane mevzusunun AK Parti döneminde ve diğer partilerin seçim bildirgelerinde yer aldığını, ve bu bildirilerde dershanelerin eğitime getirdikleri sakıncalara işaret edildiğini söyleyen Nabi Avcı şunları söyledi:

Dershane tartışmalarının aslından, kendinden ibaret, kendisiyle başlayıp kendisiyle biten bir mesele olmadığı, çok farklı konulardan örülü bir yumağın belki ilk ucu olduğunu, bu vesileyle yaşadığımız süreç içerisinde hep beraber görmüş olduk. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi MEB sistemine entegre edilmesi yıllardan beri konuşulan, alternatif çözümler önerilen bir konuydu. AK Parti ve bütün siyasi partilerin dershaneler kaldırılsın diye program içerisine almışlardır. Son 2011 milletvekili seçimlerinden önce sadece AK Parti değil, MHP ve CHP’nin de seçim bildirgesinde, beyannamelerinde bu konuya ilişkin dershanelerin mevcut yapılarıyla devam etmesinin getirdiği sakıncaları işaretle bunların sisteme entegre edilmesi gerektiği konuşula geliyordu. Dolayısıyla öyle durduk yere icat edilmiş bir konu değil.

ÖZEL OKULA DÖNÜŞEMEYEN DERSHANELER NE OLACAK?

Nabi Avcı dershanelerin ve etüt merkezlerini dönüşümü ile alakalı olarak şunları aktardı:

Yaptığımız çalışma mevcut dershanelerin ve bazı etüt merkezlerinin, mümkünse özel okula, değil ise Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu daha rasyonel toplumsal kurumlara dönüşmesini sağlamak. Amacımız buydu. Yaptığımız araştırmalar gösterdi ki: Mevcut dershanelerin az bir bölümü yaklaşık yüzde 20’si bugünkü özel okul kriterlerine uyacak durumda. Mevcut dershanelerin fiziki altyapıları bu anlamda gözden geçirildi. Dershanelerin bugünkü yapılarıyla 1 Eylül 2015’e kadar çalışabileceklerin, o tarihten sonra ya özel okula ya da bir başka eğitim kurumlarına dönüşmüş gerekmelerini söylemiştik. Geçiş için özel okul kriterlerimizi biraz esnetmeyi öngördük. 

ARSA TAHSİSİ ve TEŞVİK

Özel okul açmak için dershanelerin büyük bir kısmı apartman tarzı yerlerde faaliyet göstermektedirler. Buralar özel okul olmaz. Bazıları diyorsa ki; ‘apartman dairesinde dershanesinde dershanecilik yapıyorum ama bana yeterli imkanlar sağlanırsa özel okula dönüşmek istiyorum. 3-4 tane dershane bir araya gelerek, biz birlikte özel okul olmak istiyoruz’ denirse, arsa tahsis ediyoruz. 

KREDİ VERİLECEK

Vergi kolaylıkları, vergi indirimleri, kredi imkanları ön görülüyor. Yönetmelik MEB ve Maliye Bakanlığı ile kararlaştırılacak. 

AÇIK LİSE İMKANI

Özel okul dönüşü olamayan dershaneler için ise, geçiş sürecinde en az 4 yıl faaliyet gösterecek açık lise imkanı tanınacak. Açık lise deyince gevşek bir eğitim türü akla geliyor. 4+4+4 uygulamasına geçiş demek 12 yıl zorunlu eğitim demek. Dolayısıyla lise eğitim zorunlu hale geldi. Lise eğitimini örgün devam edemeyenler için açık lise uygulaması daha uygun. Açık lise eğitimi bir adım daha atarak yüz yüze eğitim modülü de olacak. Neticede özel okula dönüşmeyen bazı dershaneler, açık liselere dönüşebilecek. Açık liselere dönüşecek dershaneler haftada en az 20 saat yüz yüze eğitim yapmak zorundular. Yine bundan ücret almış olacaklar. Aynı zamanda uzaktan eğitim desteği de sunacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*