Öğretmen gibi öğretmen!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Teziç, eğitimle ilgili kadroların Eğitim Fakültelerinde yetiştirilmesinin mantıki bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üniversitelerarası Kurul ve Rektörler Komitesi toplantısı, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Salonu’nda başladı. Toplantıya YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç ile Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın’ın da aralarında bulunduğu 58 üniversitenin rektörü katıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, toplantıdan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olağanüstü bir gündemle toplanmadıklarını söyledi. Akademisyenlerin ücretleri ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin Eğitim Fakültelerinde yetiştirilmesi ile ilgili konuların özellikle ele alınacağını belirten Prof. Dr. Teziç, “Doçent ve onların altında yer alan akademik personelin maaşlarında büyük sıkıntı var. Bu konuda hükümetten girişim bekliyoruz. Bu insanların geçim sıkıntısı içinde olması akademik çalışmaları da büyük ölçüde aksatır” dedi.

“ÖĞRETMEN ORTAMINDA YETİŞECEKLER”

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin önümüzdeki yıl Eğitim Fakültelerinde öğretim görmesi konusuna da açıklık getiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Teziç, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nün İlahiyat Fakültelerinden alınıp Eğitim Fakültelerine aktarıldığını söyledi. Eğitimle ilgili kadroların Eğitim Fakültelerinde yetiştirilmesinin mantıki bir zorunluluk olduğuna değinen Prof. Dr. Teziç, katsayılarda değişiklik yapılmadığını uygulamanın, ders programları ile ilgili olduğunu vurguladı.

EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN KONTENJANI AZALTILDI

Öğretmen adayları için ayrılan kontenjanın azaltılmasının öğretmenlik mesleğinin kalitesinin yükseltilmesi için yapılan bir çalışma olduğunu belirten Prof. Dr. Teziç, “Hiçbir şey olamıyorlarsa öğretmen olsunlar gibi bir söylem var. Biz buna biraz alınganlık gösteriyoruz. Öğretmenlerimize çocuklarımızı emanet ediyoruz. Sayıyı biraz düşürdük. Böylece öğretmen başına düşen öğrenci sayısını düşürdük ve eğitimin kalitesini arttırdık” dedi.

Toplantıya Edirne’yi ve Trakya Üniversitesi’ni tanıtan slayt gösterisi ile başlandı. Gösterinin ardından basın mensupları dışarı çıkarıldı ve toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious