Öğretmene aşk şiiri verdi, hayatı karardı

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Adana’da internetten indirdiği şiiri, “sizin için yazdım'' diyerek 40 yaşındaki öğretmeni F.D.G.’ye veren lise öğrencisi 17 yaşındaki T.K.’nın hayatı karardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reşatbey Mahallesi’ndeki Çobanoğlu Anadolu Ticaret Meslek Lisesi 1’inci sınıf öğrencisi T.K., 30 Kasım 2006 tarihinde kimya öğretmeni F.D.G.’ye “Hocam sizin için yazdım'' diyerek bir şiir verdi. Şiiri alan F.D.G. okumadan çantasına koyup evine gitti. Ertesi gün öğrencisi T.K.’nın “Hocam okudunuz mu?'' demesi üzerine çantasındaki kağıdı hatırlayan öğretmen, okuduğu şiirin ‘aşk sözcükleri’ içerdiğini fark edip, ‘öğrencim bana tacizde bulundu’ diyerek hem okul idaresine, hem de savcılığa şikayette bulundu.

OKULDAN ATILDI
‘Hiperaktiflik ve dikkat eksikliği’ raporu bulunan T.K., öğretmenin şikayeti üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü Seyhan İlçe Disiplin Kurulu’na sevk edildi. 25 Aralık 2006 günü toplanan İlçe Disiplin Kurulu, T.K.'nın “Disiplin yönetmeliğinin 17’inci maddesinin C/ 17’inci bendi gereği, okuldan tasdikname ile uzaklaştırılmasına'' karar verdi. Adana’nın tek Anadolu Ticaret Meslek Lisesi olduğu için gidecek başka bir okul bulamayan T.K., için en yakın seçenek Hatay’ın İskenderun İlçesi oldu. Devlet memuru olan baba M.K.’nın yıl ortasında tayin yaptıramaması nedeniyle İskenderun’a da gidemeyen T.K.’nın eğitimini bırakmak zorunda kaldı.

DAVA AÇILDI
Öğrencisinin en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyen öğretmen F.D.G.’nin, Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı şikayet üzerine T.K., hakkında “Türk Ceza Kanunu’nun 105/ 1 ve 31/ 3’üncü maddesine dayanarak, 2 yıla kadar hapis istemiyle ‘taciz’ suçlamasından Adana 1’inci Çocuk Mahkemesi’nde dava açıldı. Yargılanmasına başlanan T.K., şiiri internet üzerinden cep telefonlarına kısa mesaj gönderilen sitelerden bulduğunu belirterek “Kötü bir niyetim yoktu. Sırf benim de güzel şiirler yazabildiğimi göstermek için internetten indirdiğim şiiri ‘kendim yazdım’ diyerek hava attım'' dedi.

T.K., yaptığından pişman olduğunu, okuluna devam etmek istediğini söyledi. Duruşma, tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

İNTERNETTE YER ALIYOR
T.K’nın hayatının kararmasına, 16 sayfa tutan güzel sözlerin yer aldığı derlemelerin 10 satırlık bölümü neden oldu. ‘www.acayip.net’ sitesinden indirdiği sözleri kendisinin eseriymiş gibi arkadaşlarına dağıtan T.K., amacının taciz olmadığını söyledi. T.K., “İnternete giren herkesin ulaşabileceği bir sitede anlamlı sözleri buldum. Onları indirip, hava olsun diye okuldaki arkadaşlarıma dağıttım. Bize iyi davrandığı için de kendime yakın gördüğüm öğretmenime de verdim. Şiiri aldı, şöyle bir bakıp çantasına koydu. Hiç bir şey söylemeden de ayrılıp gitti. Niyetim kendisine tacizde bulunmak değildi.''

İŞTE O ŞİİR...
Unuturum desem de inanma sakın
Ömrümce kalbimden silinmez adın
Bir sızı içimde benden de yakın
Kalbimin sesini dinler bulurum seni
Yarı dalgalı olmalı deniz, ya durmalı ya kudurmalı
Ya girmeli sonuna kadar hançer ya da kınından hiç çıkmamalı
Yarı gönül vermemeli sevgili sonunda sevmeyecekse
Hele yarı dudak hiç doyasıya öpmeyecekse
Hayata bir mendil olarak bakarsan o senden hep gözyaşı ister
Sırf hayata gıcıklık olsun diye hep gül

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious