Öğretmene 'Mustafa' soruşturması!

Öğretmene 'Mustafa' soruşturması!.15345
  • Giriş : 02.12.2008 / 23:47:00

Tekirdağ'ın merkeze bağlı Kaşıkçı Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni D.B hakkında 30 öğrencisini Milli Eğitim Müdürlüğü'nden izin almadan 'Mustafa' filmine götürdüğü gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tekirdağ merkeze bağlı Kaşıkçı Köyü İlköğretim Okulu'nda öğretmen olarak görev yapan D.B hakkında, 30 öğrencisini Milli Eğitim Müdürlüğü'nden resmi izin almadan 'Mustafa' isimli filme götürdüğü gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Alınan bilgiye göre, D.B, yaklaşık 30 öğrencisini şehir merkezindeki Ticaret Borsası sinema salonuna götürerek 'Mustafa' filmini izletti. Öğrencileri sinemada gören Aydınlar Ocağı Tekirdağ İl Başkanı Ersin Bilmeç, çıkışta öğrencileri ve öğretmenleri sinema önünde fotoğrafladı. Daha sonra Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundu.

'Mustafa' filminde tarihi bazı gerçeklerin çarpıtıldığını ve belgeselin belli maksatla yapıldığını iddia eden Ersin Bilmeç, "Bu belgeselin Kaşıkçı Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerine izlettirilmesinde resmi izin ve mevzuata uygun davranılmadığını ve dolayısıyla belgeselin izletilmesinin maksatlı olarak yapıldığını düşünüyorum. Bu nedenle ihbarda bulundum. Öğretmenden şikayetçiyim" dedi. Savcılık şikayet dilekçesinin ardından, öğretmenin öğrencilerini herhangi bir izin almadan toplu halde sinemaya götürdüğü için soruşturma başlattı.

Olayı anlatan Aydınlar Ocağı Tekirdağ İl Başkanı Ersin Bilmeç, "Tekirdağ Borsa Sineması önünde bir öğrenci gurubu ile karşılaştım. Onların arasına girdim. Kaşıkçı Köyü'nden Mustafa filmini izlemeye geldiklerini söylediler. 'Bu saatte eğitim-öğretimde olmanız' gerekiyor dedim. Öğrencilere, filmi izledikten sonra okulda öğretilen Mustafa Kemal Atatürk ile filmdeki Atatürk arasındaki farkı sordum. O sırada bayan öğretmen 'Artık bizim çocuklarımız Atatürk'ü tartışabilir' dedi. Bayan öğretmen hakkında savcılığa ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne suç duyurunda bulundum. Mustafa Kemal Atatürk bizim ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtarıcısıdır. Tekirdağ Aydınlar Ocağı başkanı olarak bu konuda duyarlı davrandık. Öğrencilerin izinsiz olarak Tekirdağ'a getirilmeleri ile en önemlisi 'Artık Atatürk'ü tartışmaya açtık' diyen öğretmen hakkında şikayette bulundum. Türkiye Cumhuriyet'ni kuran Atatürk'ü hiçbir zaman unutmayacağız. Hiç kimsenin, bizim öğrendiğimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü böyle belgeseller ile karalamaya gücü yetmeyecektir. Gösterilen bu belgeselin hem kader, hem de dine bakışı ve bir de çocuklarımızın kafalarının karıştırılması sebebiyle biz bu davayı açtık. Bu işin lise ve üniversite çağındaki öğrencileri etkilemeyeceğini bildiğimiz için sadece ilköğretim çağındaki öğrencilere bunun gösterilmemesi için bir mücadele veriyoruz" şeklinde konuştu.

Olayın ardından, Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, resmi izni olmadan köydeki öğrencilerini sinemaya getirten öğretmen D.B hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılığın ardından konunun kendilerine de iletildiğini ifade eden Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Üner Dilek ise "Öğrencilerin izinsiz sinemaya götürülmesinden dolayı müfettiş görevlendirdim. Müfettişin olayla ilgili incelemesinin ardından sonucuna göre idari soruşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*