Öğretmenin kızar

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Okula yeni başlayan çocukları öğretmeniyle korkutmayın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, çocukları öğretmenle korkutmanın tüm eğitim öğretim hayatını olumsuz yönde etkileyebileceğini belirterek, "Yeni okula başlayan çocukları öğretmenle korkutmayın. Aksi halde başarılı bir öğrenci olması zorlaşır ve çocuk özgüveninin yitirir" uyarısında bulunuyor.

Çocuğun en güvendiği kişilerin anne ve babası olduğuna işaret eden Eskişehir Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nden çocuk psikoloğu Serdar Alparslan, yaramazlık yaptığı durumlarda çocukların öğretmenlerle korkutulmasının onların okulda çekingen olmalarına ya da okuldan soğumalarına neden olabileceğini söyledi.

Çocuğun öğretmeniyle korkutulması durumunda ailelerin, farkında olmadan çocuğa eğitim alacağı kişiden korkmasını öğretmiş olacağını vurgulayan Alparslan, bu durumun çocuğun tüm eğitim hayatını olumsuz yönde etkileyebileceğini kaydetti. Velilerin çocuklar üzerinde kurmaları gereken otoriteyi başkalarının üzerinden kurmamaları gerektiğini aktaran Alparslan, "Çocuk en çok annesini sever ama en çok eziyeti de annesine çektirir. Yaramazlık yaptığı durumlarda ise öğretmenle ya da doktorla, polisle hatta sıklıkla babayla da korkutuluyor. Bu davranışlar doğru değil. Belki o anlık çocuğu istemediğimiz hareketinden vazgeçirebiliriz ama farkında olmayarak hayatı boyunca etkisi altında kalacağı bir korkuyu da öğretmiş oluruz. Eğitim öğretimin başlamasıyla birlikte öğretmenlerle korkutmaya kalkışmak çocuklar üzerinde okuldayken tedirginlik oluşturur. Öğretmenine şartlı bakar, ona karşı korkak olur. Bu nedenle derse aktif katılamaz, kendi başına birşeyler yapamaz. Özellikle okula yeni başlayan çocuklar bilmedikleri bir ortama gittikleri için zaten endişeli ve çekingen oluyor, bir de öğretmenle korkutmak okuldan tamamen soğutabilir." dedi.

Alparslan, çocukların korktukları ortamda bir şey öğrenemeyeceğini vurguladı. Öğretmenle korkutmanın hareketli çocukların ise saldıganlıklarını artırabileceğini ifade eden Alparslan, "Hareketli çocuklar ise okulu reddedebilir veya okulda arkadaşlarına karşı saldırgan olabilir." diye konuştu.

Ailelerin, çocuktan öğrenmesini istedikleri şeyi o an öğrenmesini beklememeleri gerektiğinin altını çizen Alparslan, 'mükemmel bir çocuk' beklentisine de girilmemesini tavsiye etti. Ailenin mükemmel çocuk psikolojisinden kurtulması gerektiğini kaydeden Alparslan, "Önce aileler çocuk gelişimini öğrenmeli. Çocuklar olduğu gibi kabul edilmeli ve özelliklerine göre eğitilmeli. Anne-babanın çocuğa aynı mesajı vermeleri de son derece önemli. Çocukla ilgili konularda çocuğun bulunmadığı bir ortamda anlaşıp aynı mesaj verilmeli. Çocuğa verilmek istenen şeyler sakin ve kararlı bir şekilde öğretilmeye çalışılmalı. Yüksek sesle bağırmak veya dövmek, başkalarıyla korkutmak kesinlikle çözüm değil. Okula yeni başlayan çocuklar anne babalarının kendilerini okula bırakıp gittiklerini, kendilerini sevmediklerini düşünebilirler. Bu nedenle okulun ne olduğu, belli bir süre kalacakları, öğretmenin kim olduğu, anne-baba gibi çocukları sevdiği ve söylediklerini yapmaları gerektiği çocuklara öğretilmelidir." dedi.

Alparslan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okula yeni başlayacak çocuklar için bu yıl ilk kez uygulamaya koyduğu "okulların bir hafta erken açılması " projesininde olumlu bir atılım olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious