Öğretmenler dünyayı değiştirebilir!

Öğretmenler dünyayı değiştirebilir!.66006
  • Giriş : 23.11.2007 / 12:42:00
  • Güncelleme : 23.11.2007 / 14:59:54

Başbakan ve Cumhurbaşkanı, Öğretmenler Günü için mesaj yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül: Öğretmenler, dünyayı değiştirme gücüne sahip bilge kişilerdir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, öğretmenlerin toplumu, hayatı ve dünyayı değiştirme gücü taşıyan bilge kişiler olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Gül, öğretmenlerin, meslek sevgisi, öğrencilerinin gözlerinden aldıkları ışık ve onların dinamizmiyle insandan başlayarak toplumu, hayatı ve dünyayı değiştirme gücü taşıyan bilge kişiler olduğunu belirtti.

Öğretmenlerin bir insan yetiştirmenin verdiği mutluluğu mesleklerinin manevi karşılığı olarak değerlendirerek, görevlerin en soylusunu icra ettiklerini kaydeden Gül, "Toplumun öğretmene gösterdiği itibar onların hayattaki onurları ve zenginlikleridir" dedi.

Çocukların, öğretmenlerin bilgi ve tecrübelerine tereddütsüz emanet edildiğini ifade eden Gül, "Öğretmenlerimiz, kendilerine duyulan güvenin sorumluluğunu bir ömür boyu taşırlar. Öğretmen ile öğrencisinin kurduğu dünya, sınıflarla ve eğitim döneminin bitimiyle sınırlı kalmaz. Her sınıfta bir ömre yayılan sevgi, saygı ve bilgi dolu farklı dünyalar kurulur" diye konuştu.

Gül mesajında şu görüşlere yer verdi: "Yurdun dört bir köşesindeki okullarda, sınıflardan taşan dünyalar, insanı uygarlaştırır, toplumu zenginleştirir.

Bizlerde ve kişiliğimizde izleri olan öğretmenlerimizle ilişkilerimiz hayat boyu devam eder. Yüreğimizin derinliklerinde ebediyen sakladığımız öğretmenlerimiz bazen bir sözle, bazen, ne kadar haklı olduklarını hatırlatan hayat tecrübeleriyle akıllarımıza gelir.

Öğretmenlerimizin sorumluluk duygusu gelişmiş, geçmişini iyi bilerek geleceğe güvenle bakan, iyi ahlâklı, insana ve emeğe saygılı, başkasının hakkını gözeten ve koruyan, araştıran, okuyan, hayatı seven iyi nesiller yetiştirmeleri geleceğe yapılacak en büyük yatırımdır.

Hayattan, dünyadan, gelecekten, insandan umudun kesilemeyeceğini, doğru yönlendirilmiş, iyi işlenmiş eğitilmiş bir insanın evreni değiştirme kudretini en iyi bilen mesleğin temsilcileri olan öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü tebrik ediyor, başarılar ve mutluluklar diliyor, sevgi ve selâmlarımı iletiyorum."

 

Erdoğan: Ülkemizin yarınları adına umut bağladığımız asıl güç öğretmenlerimizdir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ülkemizin yarınları, gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız asıl güç öğretmenlerimizdir'' dedi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başbakan Erdoğan, çocukların ahlaki ve kültürel yönden gelişmiş, okuyan, düşünen, uygulayan ve neticelendiren özgür bireyler olarak yetişmesinde öğretmenlerin büyük rolünün bulunduğunu ifade etti.

Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''Onun için, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır' demiştir. Ülkemizin, Cumhuriyetimizin geleceğini emanet ettiğimiz yeni nesillerimizi aklın ve bilimin rehberliğinde, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek bilgili, donanımlı, dinamik, açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek bizim için hayati derecede önemlidir.

Onun için, göreve geldiğimiz ilk günden beri çağın ihtiyaçlarına cevap verecek, çocuklarımızı, gençlerimizi eksiksiz olarak geleceğe hazırlayacak bir eğitim sistemi oluşturmanın gayreti içerisindeyiz. Zira, 21. yüzyılın dünyasında gelişmenin, kalkınmanın, küresel rekabette başarılı olmanın yolu, her şeyden önce eğitimden geçiyor.

Bu anlayışla, bütçeden en büyük payı eğitime ayırdık. Cumhuriyetimizin temel niteliklerini ve Tehvid-i Tedrisat'ı esas alarak eğitim sistemimizi, altyapısından müfredatına kadar çağın gereklerine uygun bir biçimde güncellemeye devam ediyoruz.

Unutmamalıyız ki, bilgili, donanımlı, sürekli kendini yenileyen, evrensel değerlere, hür düşünceye sahip öğretmenlerden mahrum, eğitim sisteminde çağı yakalayamamış milletler, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişemeyecek, geleceğin dünyasında da var olamayacaklardır. İşte bu yüzden ülkemizin yarınları adına, gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız asıl güç öğretmenlerimizdir.''

-''MEŞAKKATLİ BİR MESLEKTİR''-

Başbakan Erdoğan, öğretmenlerin hayat standartlarını yükseltmek, çalışma koşullarını daha da iyileştirmek ve verimliliklerini artırmak için imkanları zorlayarak önemli adımlar attıklarını ve atmaya devam ettiklerini belirtti.

Bu doğrultuda öğretmelerin özlük haklarında ciddi iyileşmeler, hazırlık ödeneği ve ek ders ücretlerinde önemli ölçüde artırımlar sağladıklarına değinen Erdoğan, atama ve tayinlerin artık öğretmenliğin onuruna yakışır bir biçimde, internet ortamında, objektif olarak yapıldığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, öğretmenlik mesleğini kademelendirdiklerini, öğretmen, uzman öğretmen, başöğretmen dönemini başlattıklarını belirterek, ''Öğretmenlik, öğretme görevinin yanı sıra öğrencilerin yeteneklerini, becerilerini ortaya çıkarma, yeri geldiğinde kişisel sorunlarında onlara yardımcı olma ve yol gösterme görevini de içeren, şefkat ve özveri isteyen meşakkatli bir meslektir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious