Öğretmenler Günü'ne mevlitli kutlama' haberi asılsız!

Öğretmenler Günü'ne mevlitli kutlama' haberi asılsız!.15982
  • Giriş : 24.11.2007 / 10:03:00

Milliyet Gazetesi, Öğretmenler Günü kutlamalarını yalan haberle gölgeledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Öğretmenler Günü'ne mevlitli kutlama" başlığıyla verilen haberin asılsız olduğu ortaya çıktı. Gazetede, resmi törenlere mevlit okuma programının eklendiği iddia edilen Balıkesir'in Havran ilçesinden çifte yalanlama geldi.

Son günlerde bazı gazeteler, yalan ve çarpıtma haberlerle gündemi değiştirmeye, kendi icatları olan "mahalle baskısı"nın altını doldurmaya çalışıyorlar. Son örnek Milliyet Gazetesinde yer aldı.

Milliyet Gazetesi'nin haberi "Öğretmenler Günü’ne mevlitli program başlığıyla" okuyucuya verildi. Habere göre Balıkesir'in Havran, Bilecik'in de Bozüyük ilçelerinde öğretmenler günü resmi törenlerine mevlit de eklenmişti.

Gazete haberi verirken, iddiasını dayandıracak herhangi bir tören programı ya da davetiye örneği göstermiyordu. Nitekim iddiaların hedefindeki Havran İlçesi'nden Milliyet'in haberine çifte yalanlama geldi. İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Dalyancı, resmi kutlamalarda mevlit okutulması ile ilgili bir program yok dedi.

Dalyancı asılsız haberin nasıl çıkmış olabileceği konusunu da anlattı. İlçe Kutlama Kurulu olarak 6 Kasım'da bir toplantı yapılmış, öğretmenler gününde neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunulmuştu. Bu kapsamda 'şehit öğretmenler" için mevlit okutulması da gündeme geldi. Ancak teklif sadece sözde kalmış, programa alınmamıştı.

Havran Kaymakamı Fatih Genel de gazetelerin iddialarını yalanladı. Kaymakam gazetelerde çıkan haber üzerine inceleme başlatmış ama iddia edildiği gibi tören taslağında mevlit okuma programına rastlayamamıştı.

Eğitim-Birsen Havran ilçe başkanı İsmail Damar da olayı bir başka yönden değerlendirdi. Damar, yalan haberlerle gündem oluşturmaya çalışanlara, şehitlerin ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerin arkasından mevlit okutmanın ne gibi bir sakıncası olabileceğini sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious