Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz

Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz.17304
  • Giriş : 24.11.2008 / 10:41:00

Bugün, Atatürk'ün 'Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır' dediği öğretmenlerin günü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün, Atatürk'ün 'Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır' dediği öğretmenlerin günü. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir mesajla meslektaşlarının gününü kutladı.

Sevgili Öğretmenler,
Değerli Meslektaşlarım

Eğitim, bireyleri öngörülen hedefe yönelten, onlara bilgi, beceri ve davranış değişikliği kazandıran bir süreçtir. Bugün bütün dünyada, milletlerin yetişmişlik düzeyleri, eğitimlerine verdikleri önemle ölçülmektedir. Dolayısıyla milletlerin hedeflerine ulaşmalarında, çağdaşlaşmalarında en önemli unsurlardan biri öğretmenlerdir. Öğretmenliğin önemi de hem bu büyük hedefin merkezinde olmasında hem de özünde insan olmasından gelmektedir.

Şu bilinmelidir ki, herkesin eserine bir kıymet, değer biçilebilir ama öğretmenin eserine asla paha biçilemez...

Sevgili öğretmenler,

Millî Eğitim Bakanlığı 2004 yılında reform diyebileceğimiz bir kararla ilköğretim ders programlarını yenilemeye başlamıştır. Ortaöğretimde de devam eden program geliştirme çalışmalarıyla şu anda okullarımızda hemen hemen bütün dersler yenilenen öğretim programlarıyla işlenmektedir.

Programlar sayesinde öğrenciler; derslerde hayal gücü, yaratıcılık, yeni düşüncelere açık olma, zihinsel tarafsızlık ve sorgulama becerileri ile öğrenme heveslerini geliştirerek doğru bilgiye ulaşmaktadır. Yapılan büyük değişikliklerle birlikte yıllarca karşı çıktığımız "ezber" zihniyeti bozulmuş ve "ben merkezli eğitim" yerine "birey merkezli eğitime" geçilmiştir.

Siz değerli öğretmenler de bu değişime hızla ayak uydurdunuz. En zor koşullar altında değişimleri ve gelişmeleri takip ettiniz ve hâlâ da öğrencileriniz için araştırmaya, okumaya elinizdeki materyal ve dokümanlardan faydalanıp onları öğrencilerinizin yararına kullanmaya devam ediyorsunuz. Eğitimin hangi basamağında olursanız olun değişen çağa önce sizin ayak uydurmanız gerektiği bilincini hep taşıdınız. Bu kutsal görevde, hızınızı kesecek, sizi karamsarlığa düşürecek her türlü olumsuz düşünceyi bir kenara iterek her gün artan bir şevk ve heyecan ile toplumun, insanlığın hizmetine koştunuz, koşmaya da devam ediyorsunuz.

Özgürlüğü, bağımsızlığı, ulusal egemenliği, cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan ve bu değerleri koruyup yüceltecek kuşakları yetiştiren değerli öğretmenlerim,

Sizler sınırları okul duvarları ile çizilemeyen çok anlamlı bir görev olan öğretmenliği sadece ders saatlerinde üstlenip sonra bir kenara bırakılmayacak kadar büyük bir sorumluluk olarak gördünüz ve bu sorumluluk altında çok güzel işlere imza atıyorsunuz.

Öğrencilerin yanı sıra toplumun tüm bireylerinden oluşan oldukça kalabalık bir kitleye hizmet ediyorsunuz. İşte biz bu fedakârlığın, taşıdığınız yüce duyguların adına öğretmenlik diyoruz. Ve bu nedenle bu kutsal görevi yerine getirirken sizleri yalnız bırakmamak, yanınızda olmak maddi manevi destek vermek bizim öncelikli görevimizdir.

Bu bağlamda Bakanlık olarak sizlere her anlamda destek olmak için çabalıyor eğitim sistemimiz ve sizler için pek çok çalışma yapıyoruz. Derslik ve okul sayısı hızla artmaya devam ederken var olan okullarımız da bilgisayarlarla donatılmaya devam ediliyor. Öğrencilerimizi öğretmensiz öğretmen adaylarımızı da işsiz bırakmamak adına her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmen alım sayısını arttırdık. Öğretim programlarımızla ilgili çalışmalar hızla devam ederken Gönül Köprüsü, Cumhuriyet Gezileri, Ana Kız Okuldayız gibi çok güzel ve önemli projeler düzenleniyor ve ülkemizde dostluk, barış ve kardeşlik adına velilerimizin eğitimi adına çok güzel adımlar atılıyor.

Sevgili Meslektaşlarım,

Aydınlık bir geleceği hep beraber inşa ediyor olmanın bilinci ve sorumluluğu ile gösterdiğiniz fedakârlığa teşekkür ediyor, karşılaştığınız tüm zorluklarda her zaman olduğu gibi bundan sonra da yanınız da olacağımızı bilmenizi istiyor;

Bu vesile ile 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü kutluyor, görevi başında şehit olan öğretmenlerimizi şükran ve minnet duygularıyla yâd ediyorum.

Kucak dolusu sevgi ve muhabbetlerimle.


Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK
Millî Eğitim Bakanı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*