Öğretmenler hasret giderdi

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı'nın daveti üzerine Türkiye'ye gelen Türk cumhuriyetlerinde görev yapan 100 öğretmen İznik'i ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Aytekin ve okul müdürleri eşliğinde ilçede bulunan Yeşil Camii, Ayasofya Kilisesi ve Roma Tiyatrosu misafirlere gezdirilirken,öğretmenler İznik gibi bir yeri daha önce görmediklerini belirtti. Amaçlarının Türklerin arasındaki dostlukları yenilemek olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Eğitim Öğretim Daire Başkanı Ahmet Atalay Atilla, Tacikistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Azerbeycan, Bulgaristan, Makedonya gibi ülkeler olmak üzere tam 17 Türk cumhuriyetleri ve aralarında çoğunlukla Türklerin bulunduğu ülkeleri Türkiye'ye davet ettiklerini söyledi.

İznik'teki pazarı gezen öğretmenlere ilçe esnafı çeşitli hediyeler takdim ederken, İznik Kaymakamı Hüseyin Avcı gelen misafirlere İznik çinisi hakkında bilgi verdi.

Misafirlerden Bosna Hersek de öğretmenlik yapan Amina Cikic göz yaşları içerisinde Bosna'da Osmanlı eserlerinin her geçen gün yıkıldığını söylerken, "Bize en büyük desteği veren Osmanlı'nın eserlerine sahip çıkamamanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Ama bu biz Müslümanlardan kaynaklanmıyor. Ülkede bulunan Hristiyanlar genellikle bunu yapıyor. Ağlıyorum çünkü burada bulunan Osmanlı eserlerinin aynısı ülkemizde de mevcut ama sahip çıkılmıyor ve yıkılıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious