Öğretmenler hidrojen eğitimi aldı

Öğretmenler hidrojen eğitimi aldı.20319
  • Giriş : 03.06.2007 / 15:31:00

Çankaya Üniversitesi, Türkiye’nin her tarafından gelen Fen Liseleri ve Anadolu Öğretmen Liseleri öğretmenlerine eğitim verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çankaya Üniversitesi, 2-3 Haziran tarihlerinde hidrojen enerjisi teknolojilerinin daha geniş kitlelere öğretilmesi, konuya ilgi duyan araştırmacı sayısının artırılması amacıyla Türkiye’nin her tarafından gelen Fen Liseleri ve Anadolu Öğretmen Liseleri öğretmenlerine eğitim verdi.

Uluslararası Hidrojen Enerjisi Derneği (IAHE) ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü – Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (UNIDO-ICHET) ile koordine edilen Hidrojen Enerjisi Eğitim Programları, hidrojen enerjisi teknolojilerinin daha geniş kitlelere öğretilmesi, böylece konuya ilgi duyan araştırmacı sayısının artırılmasını hedeflemekte. Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç’in başkanlığında organize edilen programda, özellikle ortaöğrenim çağında bulunan gençlerin üniversiteye başlamadan önce eğitim alan öğretmenleri aracılığıyla hidrojen enerjisi ile tanışması ve bölüm seçiminde kazanılan bu deneyimin etkili olması beklenmekte. Çankaya Üniversitesi, bu programı öncelikle ilgili öğrencilerin öğrenim gördüğü okullarda görev yapan Fizik, Kimya ve Biyoloji branşı öğretmenlerinin hidrojen enerjisi teknolojileri hakkında bilgi birikimlerinin artırılması ve teknolojik yeniliklerden haberdar edilmesine duyulan gereksinim nedeniyle düzenledi.

Bilindiği gibi küresel ısınma insanlığın geleceğini ciddi şekilde tehdit etmekte ve bu nedenle alternatif temiz enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması ile verimliliklerinin artırılması için gerekli bilimsel çalışma bilincinin bütün ülkemize yayılması büyük önem arzetmekte. Çankaya Üniversitesi bu bilincin hızlı bir şekilde oluşmasına katkıda bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen ve ilki geçen yıl yalnızca Fen Lisesi öğretmenlerine düzenlenen program bu yıl Anadolu Öğretmen Liselerinde görev yapan öğretmenleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Programda, hidrojen enerjisi teknolojileri alanında araştırma yapan bilim adamları, bilgilerini ülkemizin dört bir tarafından gelen fizik, kimya ve biyoloji öğretmenleriyle paylaştı; ayrıca eğitim sırasında görsel uygulamalara da yer verildi. Eğitim programına sayıları 500’ü bulan öğretmenin katıldı.

Öğretmenlerin ulaşım, konaklama ve beslenme gereksinimlerinin Çankaya Üniversitesi tarafından karşılandığı programın bitiminde Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’na, müfredat sistemine hidrojen enerjisi teknolojilerinin hangi seviyelerde ve hangi dersler kapsamında katılması konusunda hazırlanan bir öneri mektubu da sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious