Öğretmenler için dev tesis

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Van'da öğretmenlere hizmet içi eğitim seminerleri vermek amacıyla ekonomik değeri 60 milyon YTL'yi bulan dev bir tesis hizmete girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Van merkeze 25 kilometre mesafede, Van Gölü kıyısında 5 yıldızlı otel konforundaki tesis, İl Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız tarafından basına tanıtıldı. 1992 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal talimatıyla başlandığını ancak birkaç kez el değiştirerek bu güne kadar atıl olarak bekleyen tesis Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in talimatıyla geçen yıl 1 milyon 630 bin YTL harcanarak tamirattan geçirildi. Bakanlık ayrıca tesisin iç tefrişatı için 3 milyon YTL harcadı.

Vangölü kıyısındaki Çitören Köyünde 105 dönüm arazi üzerine inşa edilen dev tesisin yapımına 1992 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın talimatıyla Merkez Bankası tarafından başlandı. Özal, burayı her yıl dünya liderler zirvesi yapılan İsviçre'nin Davos kasabasından esinlenerek planlamış ve Vangölü kıyısında yeni bir Davos oluşturmayı hayal etmişti. Ancak o dönem yaşanan terör olayları ve hükümet değişiklikleri yüzünden Özal'ın hayali bir türlü gerçekleşmedi. Özal kalp krizi sonucu hayatını kaybettikten sonra proje askıda alındı. Daha sonra Van İl Özel İdaresine devredilen işletme, 2002 yılında Van Yüzüncün Yıl Üniversitesine devredildi. Ancak üniversite burayı işletemeyince Özel İdare tesisi tekrar geri aldı. AK Parti hükümeti başı gelince Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik devreye girerek, Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'taki öğretmenlerine hizmet amaçlı olarak bir enstitü haline getirmek istedi. Tesisin Milli Eğitim'e devredilmesi ile burası 'Hizmet İçi Eğitim Enstitüsüne dönüştürüldü.

4,5 MİLYON YTL HARCANDI

Birkaç kez el değiştiren tesis aradan geçen 15 yıl boyunca harabeye dönmüştü. Öyle ki çevre köylerden birçok vatandaş buradaki malzemeleri sökerek evlerine götürdü. Tesisin Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tahsis edilmesinden sonra tamirat çalışmalarına başlandı.

Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız'ın verdiği bilgilere göre, Bakan Çelik'in talimatları doğrultusunda 6 ay süren tamirat çalışmaları sonucunda binanın fiziksel tamiratına 800 Bin YTL, çevre düzenlemesine 830 bin YTL Milli Eğitim Müdürlüğü bütçesinde harcandı. Bakanlık tamiri yapılan tesisin donanımı için 3 milyon YTL ödenek gönderdi. 10 suit ve 2'er 3'er yataklık 80 ayrı odası bulunan tesise 5 Yıldız otel konforunda dizayn edildi. Toplam 210 yataklı tesiste yemekhane, derslikler, konferans salonu, Futbol, voleybol, Basketbol sahası ve helikopter pisti yapıldı. 105 dönümlük arazi üzerine kurulu tesisin 15 bin metre kare kapalı, 35 bin metrekare çim alanı ve 40 bin metrekare ağaçlık alanı bulunuyor.

TURİZM AMAÇLI KULLANILACAK

Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız, Özal'ın Davos hayali olan bu dev tesisin sadece öğretmenlerin hizmet içi eğitim seminerleri için kullanılmayacağını ve turizme de açılacağını söyledi. Yurt çapında yapacakları tanıtımlarla tesisin bir tatil köyü haline getirmek istediklerini kaydeden Yıldız, "Burası tam bir tatil köyü. Dolayısıyla bizim seminerlerimizin yanı sıra işletmecilikte yapılacak. Tüm odalarımız deniz manzaralı. Her tür sportif faaliyet var. Sahil kıyısı Bodrum, Marmaris'i aratmayacak tarzda. Bu yüzden iç ve dış turizme açacağız. Dileyen herkes gelip burada konaklayabilecek" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious