Öğretmenler kan bağışında bulundu

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Öğretmenler Günü nedeniyle birçok yerde haklarını alamamaktan şikayetçi olan öğretmenler eylem yaparak tepki gösterirken, Kayseri’de bir grup öğretmen, Öğretmenler Günü nedeniyle kan bağışında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kayseri Gönüllü Eğitimciler Derneği Üyesi (KAYGED) 50 öğretmen Kızılay Kan merkezine giderek kan bağışında bulundu.

KAYGED Başkanı Atilla Kaya, karanlığa kızmak yerine bir mum yakmak için farklı bir program düzenleyip, hayat kurtarmak ve toplumla iç içe olma adına böyle bir kampanya yaptıklarını kaydetti.

Derneği üyesi yaklaşık 150 öğretmenin bir grubu Kızılay Kan merkezine gelerek kan verdi. İlk etapta 50 üyesinin kan verdiği dernek üyeleri, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle farklı bir aktivite yaptıkları için mutlu olduklarını söyledi.

İçerisinde bayan öğretmenlerinde bulunduğu dernek üyeleri, Kızılay kan merkezi görevlileri tarafından yapılan küçük testlerden sonra kan verdi.

Amaçlarının fedakarlığa dayalı olan öğretmen mesleğinin yanında toplumla da iç içe olmak, insanlara örnek olmak amacıyla kan verdiklerini hatırlatan Atilla Kaya, "Dernek olarak bu yıl farklı bir aktivitede bulunmak istedik. Geçmişi çok yeni olan derneğimizin ilk kez başlattığı kan bağışı kampanyası ile bir hayat kurtarma adına yapılan önemli bir gelişmedir. Bizim amacımız, bizim derneğimiz gibi topuluma hizmet etme amacıyla kurulan Kızılay ile birlikte hareket ederek, insanlarımız hastalıklarda en büyük ihtiyacı olan kan bağışında bulunmak istedik. Şuan da 50 üyemiz kan bağışında bulundu. Bu sayı gelecek günlerde artacak. Kampanyaya destek veren dernek üyemiz meslektaşlarımıza ve Kızılay Kan merkezi yetkililerine teşekkür ediyorum" dedi. Kaya, birçok sendikanın Öğretmenler Günü’nde haklarını aramak amacıyla 24 Kasım Öğretmen Günü’nde eylemler yaptıklarını ancak dernek olarak farklı bir program düzenlediklerinin hatırlatılması üzerine, "Öğretmenlerimizin sıkıntıları ortada. Çözümü noktasında da gerekli yerlere her konu iletiliyor. Ancak bizler, ’Karanlığa kızma yerine bir mum da sen yak’ düşüncesiyle insanlarımıza örnek olmak, toplumla iç içe olmak, topluma yararlı bir iş yapmak ve en önemlisi de bir hayat kurtarmak adına kan bağışında bulunduk. Bu tür aktivitelerin bu tür programların toplum adına, toplum yararına çalışan kurumlar, sivil toplum örgütleri tarafından desteklenmesini istiyoruz" diye konuştu.

Kan bağışında bulunan öğretmenler, bir süre gözetimde tutulduktan sonra kan merkezinden ayrıldı. Kızılay yetkilileri, öğretmenlerin yaptığı kan bağışının kendileri için ayrı bir önemi olduğuna dikkat çekerek, kan bağışı ile kan ihtiyacı olan insanlara katkısı olan öğretmenlerin bu davranışla da herkese örnek olduklarına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious