Öğretmenlere 50 YTL zam uygun görüldü

Öğretmenlere 50 YTL zam uygun görüldü.11145
  • Giriş : 05.08.2008 / 14:19:00

Kamuda ücret dengesini kurmak için hükümet, ön çalışmayı tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamuda ücret dengesini kurmak için harekete geçen hükümet, ön çalışmayı tamamladı. Memurlarla bu ay başlayacak toplu görüşmelerde masaya getirilmesi beklenen ek zam düzenlemesiyle hizmetli kadrosundaki en alt dereceli memurlara 25 YTL, müşteşar kadrosundaki en üst dereceli memura ise 100 YTL ek ödeme yapılacak.

Okan Müderrisoğlu'nun Sabah gazetesindeki haberine göre, ek ödeme iyileştirmeleri 2012'ye kadar kademeli olarak devam edecek ve kamuda "eşit işe eşit ücret'' dengesi kurulacak. Ek zam ayarlaması için yerel yönetimlere bütçe vergi gelirlerinden ayrılan pay kullanılacak. Hükümet, belediyelerin vergi gelirlerinden aldığı paydan bir kısmını 4 yıl boyunca memura ek zam için bloke edecek. Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun yürüttüğü çalışmada, ek ödeme almayan memurlara verilen denge tazminatı kalkacak. Yeni düzenlemeyle en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) yüzde 200'ünü geçmemek üzere, her ay ek ödeme yapılmasına ilişkin yetki devreye girecek. Böylece, halen 136 YTL denge tazminatı ödenen kamu personeline ödenecek ek tutar ortalama 360 YTL'ye yükseltilecek.

ÖĞRETMENE 50 YTL

Ek zam kararnamesi, "makam, yüksek hâkimlik, temsil veya görev tazminatı" alan kamu görevlilerini de bir ölçüde kapsayacak. Diğer kamu görevlilerine ödenen ek zamla, halen tazminat alan üst dereceli memurlara yapılan ödeme arasında eğer fark oluşursa bu tutar telafi edilecek. Bu yıl, hizmetli maaşlarına 25 YTL, araştırma görevlisi, öğretmen gibi meslek gruplarına 50 YTL, mühendis maaşlarına 75 YTL, müsteşar maaşlarına ise 100 YTL ek zam yapılması planlanıyor. Önümüzdeki 4 yılda bu düzenlemelerin maliyeti 16 milyar YTL'yi bulacak.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*