Öğretmenlerin atamaları gerçekleşti

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 30.08.2016 / 18:41:46

Toplam 30 bin 863 kontenjan ayrılan öğretmenlerin iller arası yer değiştirme işlemleri bilgisayar ortamında gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ATAMALARA BAKABİLECEĞİNİZ SİTENİN ADRESİ:
http://atama.MEB.gov.tr/yte_2006/yte_form.htm

Yer değiştirme işlemleri için düzenlenen törene katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sözleşmeli statüsünde çalışan öğretmenlerin 4 c ’den 4 b’ye geçmesini öngören kararnamenin Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılacağını açıkladı. Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin Ağustos ayında yapılacak kadrolu öğretmen atamalarına da başvurabileceğini kaydederek, ”Eğer atanabilirlerse kadrolu olarak bizde çalışacaklar. Eğer atanamazlarsa 4 b statüsüne bağlı olarak 2006-2007 öğretim yılında bizlerle birlikte çalışmaya devam edecekler” diye konuştu.

Öğretmenlerin iller arası yer değiştirme işlemleri bilgisayar ortamında gerçekleştirildi. Bakanlık Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen törene Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Çelik, toplam 2.4 milyon kamu çalışanının yarısının Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunduğunu belirterek, personelle ilgili tüm verilerin sağlıklı bir şekilde tutulduğunu kaydetti. Ankara’da sınıf öğretmenliğinde norm kadroda yüzde 7’lik bir fazlalık olduğunu söyleyen Bakan Çelik, ”Bunlar geçmişin tortuları. Bunları kademeli bir şekilde eritiyoruz” diye konuştu.

Zorunlu hizmet bölgelerinde de düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Bakan Çelik, ”Zorunlu hizmet bölgelerini ilçe bazında değil il bazında belirlerseniz büyük bir haksızlık yapmış olursunuz” ifadesini kullandı.

Toplam 13 bin öğretmenin zorunlu yer değiştirmeye tabii olduğu halde mazeret beyanında bulunduğuna dikkat çeken Çelik, ”Bu dikkat çekici bir durum. Hepsini teker teker inceleyeceğiz” dedi. Çelik, bedensel özrü olan ve şehit yakını olan öğretmenlerin zorunlu hizmete tabii tutulmadığını da sözlerine ekledi.

Türkiye genelinde 1 Eylül tarihine kadar 2006-2007 öğretim yılında hangi öğretmenin nerede çalışacağının belirlenmiş olacağını aktaran Çelik, ”Bu oranlar yüzde 100 belirlenmiş olacak. Bakanlık bünyesinde 1 Eylül tarihine kadar her türlü personel hareketi dondurulmuş olacak” diye konuştu.

Çelik, öğretmenlerin emeklilik dilekçelerinin daha önce Temmuz- Ağustos aylarında verildiğini da anımsattı. Tarihin bu yıl bir ay öne çekildiğini kaydeden Çelik, Ağustos ayının ilk yarısında 10 bin öğretmenin atamasının gerçekleştirileceğine işaret etti. Çelik, ”Bu yıl emeklilik dilekçeleri Haziran ve Temmuz aylarında verilecek. Böylece Ağustos ayında yapılacak 10 bin öğretmen ataması da bu zemin üzerinden yapılmış olacak” dedi.

Sözleşmeli öğretmenlerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 c maddesine göre geçici süreli sözleşme kapsamında bulunduğunu hatırlatan Bakan Çelik, konuyla ilgili çalışmaların büyük oranda tamamlandığını ve Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu’nda kararnamenin imzaya açılacağını söyledi. Çelik, kararname ile 4c kapsamındaki sözleşmeli öğretmenlerin 4 b kapsamına alınacağını kaydederek, ”Böylece 10 ay değil, 12 ay çalışmış ve yaz aylarında da maaşlarını almış olacaklar” şeklinde konuştu.

Çelik, sözleşmeli öğretmen statüsünde olanların Ağustos ayındaki atamalara da başvurabileceğini dile getirdi. Ataması yapılanların kadrolu olarak çalışmaya devam edeceklerini aktaran Çelik şunları söyledi: ”Sözleşmeli öğretmen statüsünde bulunduğu halde Ağustos ayındaki atamalara müracaat eden, puanı tutan arkadaşlarımız da Ağustos ayındaki kadrolu öğretmen atamasına tabii olacak. Eğer atanabilirlerse kadrolu olarak bizde çalışacaklar. Eğer atanamazlarsa 4 b statüsüne bağlı olarak 2006-2007 öğretim yılında bizlerle birlikte çalışmaya devam edecekler.”

Öte yandan, öğretmenlerin iller arası yer değiştirme işlemleri için 1. hizmet bölgesinde 7 bin 979, 2. hizmet bölgesinde 5 bin 154, 3. hizmet bölgesinde 17 bin 730 olmak üzere toplam 30 bin 863 kontenjan ayrılmıştı. Yer değiştirmeye, 22 bin 837’si isteğe bağlı, 8 bin 836’sı zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere başvuranlar olmak üzere toplam 31 bin 836 başvuruda bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious