Öğretmenlerin grevine sopalar karıştı

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Arjantin'de binlerce öğretmen, geçen hafta bir gösteride çıkan çatışmada polisin öldürdüğü meslektaşları Carlos Fuentealba'nın katilinin bulunması için bir günlük genel greve gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

30 bin öğretmenin sınıfları boşalttığı önceki günkü greve, sendikalarla insan hakları örgütleri destek verdi. Öğretmenlerin, başkent Buenos Aires'teki yürüyüşünde trafiği ve toplu ulaşımı engelleyen eylemcilerden bazıları, ellerinde sopalarla polis barikatlarını yıkmaya çalıştı.

Yürüyüşte, Nequen kentindeki maaş zammı protestosu sırasında, polisin fırlattığı gözyaşartıcı bir bombanın başına çarpması sonucunda hayatını yitiren 40 yaşındaki Fuentealba'nın katillerinin bulunması istendi. 'Baskıya hayır, hayata evet' sloganları atılan yürüyüşe kimya öğretmeni Fuentealba'nın eşi Sandra da katıldı.

Sandra, "Carlos'un ölümü, benim, çocuklarım ve öğrencileri için büyük üzüntü kaynağı. Carlos'u öldürdüklerinde, tüm ailemi öldürdüler" diye konuştu. Çoğu öğretmen de, Fuentealba'nın ölümünden polise 'eylemcilerin barikatlarını yıkıp gösteriyi dağıtma' emri veren Nequen valisi Jorge Sobisch'i sorumlu tuttu.

Devlet Başkanı Nestor Kirchner ise "Bir insan hayatının kaybı nedeniyle benzersiz üzüntü duyuyorum" dese de, öğretmenlerin maaş zammı talebini eleştirerek, "Herkesin daha fazla para kazanmak istemesi meşru bir taleptir. Ancak her şeyin de bir sınırı var" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious