Öğretmenlerle hekimler 'ev arkadaşı' oluyor

Öğretmenlerle hekimler 'ev arkadaşı' oluyor.15298
  • Giriş : 21.02.2008 / 05:22:00
  • Güncelleme : 21.02.2008 / 00:40:57

MEB ile Sağlık Bakanlığı, iki kurumun personelinin aynı koşullardan yararlanması için proje geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, her iki kurumun personelinin öğretmenevleri ile hekimevlerinden aynı koşullarda ortak yararlanmalarına ilişkin protokol imzaladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen protokol imza töreni düzenlendi. Törende konuşan Akdağ, eğitim ve sağlığın birbirinden ayrılamayacağını vurguladı.

Her iki bakanlığın birçok konuda işbirliği yaptığını anlatan Akdağ, refah toplumu oluşturulmasında iki önemli ayağın eğitim ve sağlık olduğunu söyledi. Özellikle kız çocuklarının eğitimin önemli olduğunu belirten Akdağ, yaptıkları çalışmaları anlattı.

Anne ve çocuk ölümlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalarına değinen Akdağ, aldıkları önlemlerle son 5 yılda anne-çocuk ölümlerinin ciddi oranda düştüğünü kaydetti. Akdağ, 1998 yılında yüz binde 70 oranındaki anne-çocuk ölümlerinin 2007 yılı itibarıyla yüz binde 22-23'e düştüğün ifade etti. Bu oranı birkaç yıl içinde yüz binde 15'e düşürmeyi hedeflediklerini söyleyen Akdağ, kız çocuklarının eğitilmesinin o toplumun sağlıklı olması yönünden önemli olduğunu ifade etti.

''Milli Eğitim Bakanlığı ile biz ayrılmaz iki kardeş kuruluşuz. 5 yıl boyunca Bakanlar Kurulu Salonunda birlikte oturduk. Şimdi bizi ayırdılar, yeni bakan arkadaşlar gelince ama şimdi de karşı karşıyayız, göz temasımız var'' diye espri yapan Akdağ, imzalanacak protokolle Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının birbirlerinin tesislerinden ''hiçbir fark gözetilmeden yararlanacaklarını'' söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığının 837 sosyal tesisi bulunduğunu kaydeden Akdağ, sayıları az da olsa hekimevlerinin de Milli Eğitim Bakanlığı personeline açılacağını ifade ederek, ''Biz buna kısaca Milli Eğitim Bakanlığının misafir etmesi diyebiliriz'' diye konuştu.

Akdağ, bu protokolün, kamu kuruluşlarının birbirlerine nasıl bakması gerektiğini gösterdiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları işbirliğinden örnekler veren Akdağ, sağlığın geliştirilmesi konusunda bireylerin bilinçlendirilmesini öngören çalışmalarına Milli Eğitim Bakanlığının önemli katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

-ÇELİK'İN SÖZLERİ-

Milli Eğitim Bakanı Çelik de bu protokolün diğer kurumlara örnek olacağını kaydetti. Her iki bakanlığın en küçük birimlere kadar teşkilatları bulunduğunu belirten Çelik,

''Sağlığımızı emanet ettiğimiz sağlık personeli ve doktorlara bu protokolle öğretmenevlerimizi açıyoruz'' dedi. Çelik, öğretmenevlerinden, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların yüzde 25 oranında daha fazla ücret ödeyerek yararlanabildiklerini belirtti. Çelik, bugün imzalanacak protokolle, Sağlık Bakanlığı personelinin MEB çalışanları gibi aidat ödeyerek aynı koşullarla öğretmenevlerinden yararlanabileceklerini söyledi.

Öğretmenevlerinin büyük bir işlevi yerine getirdiklerini kaydeden Çelik, her ilçede bir öğretmenevi olmasını hedeflediklerini belirtti. Koalisyon hükümeti olsa böyle bir protokolün imzalanamayacağını ifade eden Çelik, işbirliklerinin devam edeceğini dile getirdi. Konuşmaların ardından Çelik ve Akdağ, protokole imza attı. Protokol imza töreninin ardından Çelik, gazetecilerin Prof. Dr. İrfan Erdoğan'ın Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'ndan ayrılmasına ilişkin soruları üzerine yazılı açıklama yaptıklarını anımsatarak, bu açıklamanın dışında başka bir şey söylemeyeceğini belirtti.

-PROTOKOLÜN KAPSAMI-

Protokol, MEB'e bağlı öğretmenevleri, öğretmen lokalleri, eğitim merkezleri ve sosyal tesisler ile Sağlık Bakanlığına bağlı hekimevleri, eğitim merkezleri ve sosyal tesislerinden her iki bakanlık personelinin ortak yararlandırılmasını öngörüyor.

Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görevli personel ile eş ve çocukları, MEB tarafından her yıl belirlenen bandrol ücreti ve üye aidatını ödedikleri takdirde MEB'in öğretmenevi, öğretmen lokalleri ve diğer sosyal tesislerinden üye statüsünde yararlanacaklar.

MEB merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personel ile eş ve çocukları Sağlık Bakanlığına bağlı hekimevleri, eğitim merkezleri ve sosyal tesislerinden Sağlık Bakanlığı personeli ile aynı öncelik ve üye statüsünde yararlanacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious