Oğul Mübarek Beyaz Saray'da!

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in küçük oğlu Cemal'in ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Beyaz Saray'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile gizlice görüştüğü öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Jones, Mübarek ve Hadley'in geçtiğimiz Cuma günü Beyaz Saray'da bir araya geldiklerini, görüşme sırasında ABD Başkanı George Bush'un da yanlarına gelerek Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e selamlarını ilettiğini ifade etti. Görüşme sırasında Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın kısa bir süre bulunduğu belirtildi.

Mısır'da rejim muhalifleri sürekli olarak Devlet Başkanı Başkanı Mübarek'in küçük oğlunu koltuğu için hazırladığını öne sürerken, Mübarek ve oğlu ise bu yöndeki iddiaları reddediyordu. Amerikan yönetimi de bu yöndeki iddialarla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, 'demokratik yollarla' seçilen herkese yeşil ışık yakacağının sinyalini vermişti.

Ziyaretin geçtiğimiz hafta, Mısır'da düzenlenen gösterilerde çok sayıda gösterici ve gazetecinin polis tarafından dövülmesiyle aynı anda yapılması da dikkat çekici bulunuyor. Amerikan yönetimi gösterilerde güvenlik güçlerinin sert tavrını yumuşak bir dille eleştirmiş, Washington'ın bu duruşu Mısır'daki insan hakları örgütlerince tepkiyle karşılanmıştı. 42 yaşındaki Cemal Mübarek, iktidardaki Ulusal Demokratik Parti'nin perde arkasındaki lideri olarak biliniyor ve

Mübarek'in cumhurbaşkanlığı görevini, süresi bitmeden oğluna devredebileceği yorumları yapılıyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde Mübarek ve partisi iktidarda kalmak için yeterli oyu almış ancak başta uluslar arası insan hakları örgütleri olmak üzere Mısır'daki Hakimler Kulübü, akademisyenler ve gazeteciler seçimlerin demokratik olamayacağını öne sürerek gösteriler düzenlemeye başlamıştı.

Msır'ın Washington Büyükelçisi Nebil Fehmi, Mübarek'in ABD'ye özel bir ziyarette bulunduğunu ve Amerikalı üst düzey yetkililerle görüşmek istediğini belirtti. Mübarek'in ABD'ye pilot ehliyetini yenilemek için geldiği de ifade edildi.

Amerikan yönetiminin Büyük Ortadoğu Projesi'nin Suudi Arabistan'la birlikte en önemli ayağını oluşturan Mısır, Washington'ın bölgedeki en önemli müttefiki olarak kabul ediliyor. Özellikle Filistin sorunu konusunda Mısır'ın ittifakına büyük bir ihtiyacı olan Amerikan yönetimi, bu hassas dengeyi sağlayabilmek için her yıl Kahire'ye ekonomik ve askeri olmak üzere yaklaşık 2 milyar dolar yardımda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious